Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZaloguj


Znalezionych wyników: 1838
Portal Miasta Sulejówek Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-14, 20:02   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Grześ napisał/a:
No i właśnie cały czas o tym piszę!! By później nie wciągać ZTM w grzebanie w podpisanych umowach pomiędzy gminami, przewoźnikiem i nimi, co będzie trudniejsze, droższe i bardziej czasochłonne.

@axtomek: Chcesz przekonywać do komunikacji jakieś gremia radnych, które mimo wszystko nie głosują w 100% przeciwko i jednocześnie na rok chcesz zabetonowania jedynego słusznego rozwiązania, które za punkt odniesienia i wskaźnik spełniania oczekiwań ma projekt ZTM zrobiony zapewne dla Wiązowny? Gdzie tu jest więcej betonu?


Nie, nie chcę. Wprost przeciwnie. Jeśli radni i burmistrz zgodzą się na przeznaczenie większej ilości środków na ten cel, ucieszę się przeogromnie. Jestem nawet gorętszym zwolennikiem innych wariantów, niż tego konkretnego.

Grześ napisał/a:
L73 to nie tylko "dojazdówka" do SKM. Niewielkie wydłużenie, a zobaczcie jak rozszerza się pakiet możliwości z praktycznie tylko jednej - dojazdu do SKM, na dogodne przesiadki do 173, dojazd dzieciaków bezpośrednio do szkoły podstawowej nr.1 (z co by nie mówić dość rozległego okręgu szkolnego), ZOZ, skomunikowanie Miłosny z mocno zaludnionym obszarem budynków wysokiej zabudowy w okolicy Idzikowskiego, itp.


Nie do końca się zgodzę. Ze wspomnianych przez Ciebie udogodnień jedynie dogodniejszą przesiadkę na 173 zyskujemy. Z przystanku na Sobieskiego róg Kasprowicza jest niewiele dalej i do szkoły, do przychodni i do bloków, niz z Idzikowskiego.
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-14, 13:12   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Trudności z uruchomieniem czegoś we współpracy z ZTM nie są teraz kluczowym problemem. ZTM wręcz w sposób bardzo otwarty podchodzi do tematu i gdybyśmy zaczęli forsować inne warianty już teraz, nie napotkali byśmy znacznego oporu, jak sądzę.

Większą trudność stanowi beton zalegający w głowach niektórych radnych. To głównie dlatego skłoniono się do wariantu minimalistycznego, ale spełniającego jeszcze podstawowe założenia (w przeciwieństwie do wariantu ZTM, które nawet wszystkich kluczowych z naszego punktu widzenia założeń nie spełniało). Trzeba powalczyć o skruszenie tego betonu, lub poczekać z nadzieją na zmianę sił po wyborach.

W naszym mieście do tej pory nie myślało się o komunikacji autobusowej w ogóle. Niektórzy radni wypowiadali się, że inwestycje do tej pory przeprowadzane za ich kadencji przewidywały uruchomienie autobusów. To wierutna bzdura. Jeżeli by tak było, dlaczego przy okazji przebudowy powiatowej ul. Szosowej nie wywalczono zatok przystankowych przy przedszkolu :?: Dlaczego nie zabiega się o zatoki przystankowe na Okuniewskiej przy Tesco, choć projekt przebudowy Okuniewskiej jest znany od lat :?: I prosze mi nie tłumaczyć, że to po to, by wspierać lokalną przedsiębiorczość, a nie zagraniczny supermarket, bo poza Tesco, w tych okolicach są domy, w których mieszkają ludzie. Ludzie, którzy do stacji PKP też mają ok 1,5 km, a odstęp między istniejącymi przystankami na Okuniewskiej jest ok. 1 km :!:

Przebiegi tras komunikacyjnych się zmienia bardzo łatwo w porównaniu ze zmienianiem mentalności ludzkiej. Mamy co robić w tej materii, dlatego nie rzucaliśmy się od razu na pomysł obsłużmy wszystko i wszystkich bez względu na koszty. Ja osobiście jestem gorącym zwolennikiem dalszej rozbudowy tej koncepcji, co nie przeszkadza mi popierać tej, która już powstała.
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-14, 08:42   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Grześ napisał/a:
Przesiadka L73/173 będzie uciążliwa. A nie musiała. Zwykłym ludziom było to wiadomo od kilku miesięcy, a co dopiero projektantom. Z punktu widzenia przesiadek L73/173 najlepsze w tej chwili byłoby porzucenie tego miejsca i modyfikacja projektu L73 tak by przesiadki były realizowane też przy Idzikowskiego.


Nie wykluczone... Ja nie projektowałem tej linii. Ja proponowałem projekty z wygodniejszymi przesiadkami do 173. Wygrał nie mój projekt... może nie najwygodniejszy, ale co poradzić. Nawet trochę uciążliwa przesiadka jest lepsza, niż żadna, a więc... jak się nie ma co się lubi, to... :roll:

Wanek napisał/a:
Wystarczy jakakolwiek trasa ...Mariańska-Piłsudskiego-Paderewskiego... Chyba były jakieś takie warianty z tego co pamietam


Dokładnie. Były na ostatnim etapie projektowania prócz tego, jeszcze trzy warianty wypracowane w toku dyskusji tu i na FB opracowane przeze mnie, wszystkie miały wygodniejsze przesiadki do 173 (na Idzikowskiego). Wszystkie P. Złamal z ZTM określił jako "dramatyczne" :lol: . ZTM przysłał też swoją propozycję. Nie chcecie nawet tego oglądać :-D . Ostatecznie Urząd Miasta wybrał ten wariant, o którym teraz rozmawiamy.

Grześ napisał/a:
Tak były, tylko w początkowej fazie dyskusji. Wtedy jeszcze nie było tematu Wiązowny.
Nie no były do końca warianty z przesiadką na Idzikowskiego i z objazdem przez PKP Sulejówek.

Grześ napisał/a:
Moim zdaniem powinno się wrócić do tej dyskusji wciąż szukając wariantów adekwatnych do obecnej sytuacji.


Moim też... Myślę, że jak komunikacja troszkę wtopi się w nasz lokalny folklor i więcej ludzi zacznie doceniać dobrodziejstwo autobusu, będzie okazja do powrotu do dyskusji o liniach autobusowych.

Myślę, że dużo zmieni też oddanie do użytku tunelu. Nie będą potrzebne takie linie z węzłem po dwóch stronach dworca. będzie można je przerzucić przez tory, co również będzie miało niebagatelny wpływ na atrakcyjność.

Na tę chwilę odpuszczam, bo widząc nastawienie niektórych radnych odechciewa się czegokolwiek. Zróbmy ten autobus, sprawdźmy, co się da poprawić i poprawmy.
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-13, 21:25   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Wanek, Według udostępnionych mi przez UM planów rozmieszczenia budowanych przystanków, bezpośrednio w kierunku Moraczewskiego/PKP Miłosna, zaś faktycznie z dojściem gdy będziemy jechać w kierunku Czynu Społecznego/Drobiarskiej.
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-13, 13:04   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
mcluki napisał/a:
A z pozytywnych spraw chyba zaczęła się budowa zatok autobusowych na Piłsudskiego.


To świetna wiadomość. Ten przystanek to jeden z kluczowych elementów uspójnienia komunikacji w Sulejówku. To on umożliwi przesiadki L73 -- 173.
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-13, 08:46   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Grześ napisał/a:
Na chwilę obecną uważam, że radni którzy nie są pozytywnie nastawieni do idei komunikacji autobusowej nic nie ryzykują głosując "za". Uwalić to będą mogli tuż przed wakacjami po ogłoszeniu wyników przetargu i audycie tego co zostanie przygotowane do w pełni funkcjonalnego działania linii. Będą też mieli okazję do skuteczniejszej krytyki Burmistrza w okresie przedwyborczym, bo i przetarg może zostanie unieważniony. Zapewne na 4-miesięczną "próbę" oferenci w przetargu dadzą taką cenę za wozkm, że nawet w ZTM-e się zdziwią. Raczej jest pewne, że kupno, przemalowanie na niebiesko i wyposażenie (poręcze, wyświetlacze, kasowniki, sterowniki, łączność, itp.) jakichś 7 szt. autobusów oraz kursy dla kandydatów i zatrudnienie na umowę o pracę z 15 kierowców, a wszystko to na okres 4 miesięcy (z możliwością rezygnacji po tym okresie) wygeneruje zupełnie wyjątkową ofertę.No tak... pomysłu przemalowania autobusu na niebiesko na cztery miesiące w projekcie nie przewidziano :mrgreen:
Sam nie byłem zbyt pozytywnie zaskoczony pomysłem uruchomienia tych linii od września 2018. Miałem do 12 października, nadzieję na linie od stycznia 2018. Moją częścią zagadnienia było jednak opracowanie linii i uczestniczenie w rozmowach z ZTM na temat szczegółów technicznych. Temat umowy z ZTM i jej finansowania to było coś, co zawsze odbywało się ponad moją głową. Jednakże nawet już po tym jak dowiedziałem się o tym ostatnim pomyśle, próbuję dostrzegać plusy, że po okresie testowym linie się utrzymają i że coś wreszcie drgnęło w kwestii komunikacji autobusowej w ogóle. Po cichu liczyłem, że nawet taki kosmiczny kawałek tortu, jak linia na cztery miesiące w Sulejówku będzie łakomym kąskiem chociażby dla PKS Grodzisk Maz., który ma po ostatnich przetargach nadwyżkę Scanii do wykorzystania. Same ostatnie pomysły ZTM przemalowania wszystkiego na niebiesko są dla mnie kolejną ciekawostką i mam nadzieję, że jednak nie będzie to wprowadzane w życie. Przynajmniej, że nie będzie to wprowadzane w życie już, tylko w jakimś dłuższym odstępie czasu, co pozwoli na ochłonięcie przewoźnikom z tematem i dostosowywanie taboru stopniowo, a w konsekwencji nie podniesie kosztów takich linii tak drastycznie, jak się słyszy ostatnio. A także, że takie krótkie umowy, jak nasza będą od tych udziwnień zwolnione.

Jakie są moje przewidywania, co się może wydarzyć, jeśli malowanie wszystkiego, co się da na niebiesko będzie znacząco wpływać na koszty? W najgorszym razie sprawa zostanie na długie lata w martwym punkcie. Nie wierzę radnym, którzy mówią, że są za, ale za rok, lub dwa. Oni kłamią. Okłamują nas, albo i siebie i nas. Jest jeszcze ewentualność, że można poszukać operatora samodzielnie, który bez konieczności malowania wszystkiego na niebiesko zgodzi się na niski koszt wozokm, ale wówczas trzeba by odrębnie podejść do tematu polityki biletowej. Np. wprowadzić przejazdy za darmo dla osób rozliczających się z PIT-a w Sulejówku i ich dzieci, a dla pozostałych przewidzieć bilety, które wyemitowałby przewoźnik.
  Temat: Powietrze Sulejówka a UM Sulejówek
axtomek

Odpowiedzi: 394
Wyświetleń: 38047

PostForum: Mój Sulejówek   Wysłany: 2017-12-08, 08:46   Temat: Powietrze Sulejówka a UM Sulejówek
Tym bardziej, że jeśli bawimy się w ten sposób i jedna firma wygrywa, a druga przegrywa, to ta druga oczywiście zgrabny donosik na CBA sama napisze, nawet jeżeli wcześniej z takich podpowiedzi korzystała.
  Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
axtomek

Odpowiedzi: 942
Wyświetleń: 126208

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-06, 12:55   Temat: Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Grześ napisał/a:
Pomysły konstruktorów linii autobusowych opiewały bodajże na cenę wozkm - 3.24 zł. ZTM podał niedawno na swojej stronie nowe zasady prowadzenia przetargów. Są już pierwsze efekty. Jakość kosztuje! Przetarg w Zielonce - 7zł/wozkm. Kobyłka - 5zł/wozkm.


No to nieźle :shock:
  Temat: zaskoczyła, zawsze zaskakuje
axtomek

Odpowiedzi: 719
Wyświetleń: 181960

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-12-06, 08:39   Temat: zaskoczyła, zawsze zaskakuje
MILKA napisał/a:
A od kiedy można wysypywać na chodniki czy ulicę popiołów z paleniska?


Skąd taki szok? Przecież od dziesięcioleci się posypywało popiołem oblodzone ciągi piesze. Ja, choć nie najstarszy jeszcze (chyba), pamiętam takie praktyki.

Zaś co do gwoździ etc., to już przegięcie.

Ale czy wolał/-a byś iść chodnikiem odśnieżonym i posypanym zwykłym wypalonym popiołem, czy tylko odśnieżonym i nie posypanym niczym? Powiedzmy. że tylko jedna z tych dwóch opcji jest dostępna.
  Temat: Inwestycje drogowe
axtomek

Odpowiedzi: 769
Wyświetleń: 65938

PostForum: Mój Sulejówek   Wysłany: 2017-12-01, 08:12   Temat: Inwestycje drogowe
mariuszek napisał/a:
No i mamy zimę. A moja pożal się Boże "ulica" nie doczekała się jesiennego równania.
leonardo napisał/a:
Moja też się nie doczekała.


Moja się doczekała, ale bez doziarnienia tłuczniem niestety jej stan szybciutko się pogorszył i jeszcze przed śniegiem nie wyglądała lepiej, niż przed równaniem... :roll:
  Temat: zaskoczyła, zawsze zaskakuje
axtomek

Odpowiedzi: 719
Wyświetleń: 181960

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-11-30, 13:16   Temat: zaskoczyła, zawsze zaskakuje
Co odpowiedzieli? ;-)
  Temat: Za wywóz śmieci zapłacimy gminie...
axtomek

Odpowiedzi: 1344
Wyświetleń: 267259

PostForum: Mój Sulejówek   Wysłany: 2017-11-24, 09:04   Temat: Za wywóz śmieci zapłacimy gminie...
Ja też nie miałem problemu z workami od Lekaro jak dotąd, ale już słyszałem, że gdzieniegdzie "obcych" worków nie zabierali, bo jak gdzieś wyczytałem ponoć pracownicy nie mają obowiązku zastanawiać się, co jest w workach. Zakładają, że znajome worki = znajome frakcje, nieznajome worki = nie wiadomo co. Trochę nielogiczne, bo jeśli zabierają tego dnia tylko bio, to chyba nikt nie wystawi im papieru.

Ale nie wiadomo, czy nie trzeba się będzie przyzwyczaić do kaprysów firmy "Jurant", chyba, że UMS jeszcze jest w stanie jakoś wpłynąć na nich, lub przynajmniej niech dadzą gdzieś możliwość wymiany worków od poprzednich firm na nowe worki. Czasem worków "Juranta" mi brakuje i co mam wówczas z nadmiarem odpadów zrobić? No przecież nie wywiozę ich do lasu... prawda? Ale pewnie wielu tak zrobi. :(-):
  Temat: Nowy Rozkład Jazdy Pociągów
axtomek

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 190

PostForum: Spacerkiem po Sulejówku   Wysłany: 2017-11-22, 12:15   Temat: Nowy Rozkład Jazdy Pociągów
Ciekawostka! Od nowego rozkładu jazdy będzie kursował pociąg przyspieszony w relacji Pilawa - Warszawa Wschodnia - Pilawa. Jedyny postój na trasie w Sulejówku Miłośnie. W kierunku Warszawy 7:21 z Sulejówka Miłosny, w kierunku Pilawy 16:46 z Warszawy Wschodniej.


Szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli ktoś jeździ pociągiem tylko do/z Dw. Wschodniego. Dla reszty: rano można na Wschodnim spróbować się przesiąść do wcześniejszej SKM-ki z Otwocka, ale nie ma z tego większego pożytku, bo 4 min. później jest SKM z Miłosny.

Inaczej jest po południu, gdy można z Dw. Zachodniego, lub Centralnego podjechać "Łukowianką", przesiąść się na Dw. Wschodnim do pociągu do Pilawy, który jest kilka minut później.
  Temat: Ranking gmin, czyli wskaźniki dochodów podatkowych 2018
axtomek

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 2260

PostForum: Po godzinach w Sulejówku   Wysłany: 2017-11-10, 14:58   Temat: Ranking gmin, czyli wskaźniki dochodów podatkowych 2018
Grześ napisał/a:
Rembertów stawia to w dobrym położeniu. Tę część Wesołej, która ma 183 i 115 (a niedługo 215) też. Brak dojazdu L73 do Woli Grzybowskiej uniemożliwia przesiadkę do 514, który ma przystanek przy PKP Rembertów, więc Sulejówek jest poza skorzystaniem z tej oferty.


No nie, bo można przedłużyć nową linię SKM do Miłosny. Miłosnę się planuje przebudować, choć nie w najbliższych latach, ale jednak. I jak pociągi lubelskie pojadą przez Otwock, to miejsce będzie.

Tylko jak wspomniałem, potrzebna fura forsy.

Grześ napisał/a:
Niby po co w drodze do Centrum wysiadać z pociągu, który tam jedzie bezpośrednio? A jak potrzeba dojechać do Dw. Gdańskiego to dlaczego nie jechać metrem jeżdżącym co 3 minuty?


A po co jechać pociągiem do Centrum, jeśli się np. jedzie na Żoliborz, Bielany itp.? Zresztą nawet jadąc na Targówek, czy Białołękę może być szybciej do Warszawa Stalowa i przesiadka na S3, lub RL. Zawsze znajdą się osoby, którym bardziej pasuje Centrum i takie, którym bardziej pasuje Gdański/Stalowa. Jedynym warunkiem jest, aby to były atrakcyjne czasowo połączenia. Stany torów między Antoninowem a Warszawa-Marki teraz to obraz nędzy i rozpaczy.

Grześ napisał/a:
No ale chyba wiesz, że obecna (przez najbliższe 4 lata) modernizacja sbl zwiększy liczbę par pociągów przyjmowanych w ciągu godziny przed Dw.Śródmieście z 16 do 18. Tyle dać może wg. PLK modernizacja sbl!


To by było słabe, ale liczę, że ktoś tam jeszcze będzie miał czas na przemyślenia. Przecież to chore, aby robiąc remont o takim zakresie nie pokusić się o znaczne usprawnienie przepustowości linii.

ETCS 2 kategorii tak naprawdę jest potrzebne.... Ewentualnie (ale to już na prawdę od biedy zupełnej) zagęszczenie odstępów do max. 400 metrów i ETCS 1 kategorii. Ale na zagęszczenie odstępów aktualnie nie pozwalają przepisy. Trzeba by je zmienić.
  Temat: Ranking gmin, czyli wskaźniki dochodów podatkowych 2018
axtomek

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 2260

PostForum: Po godzinach w Sulejówku   Wysłany: 2017-11-10, 09:51   Temat: Ranking gmin, czyli wskaźniki dochodów podatkowych 2018
Grześ napisał/a:
Tak. Węzeł "Rembertów" jest bardziej dopasowny do możliwości wjazdu od strony Sulejówka

Jednak niepewna jest przyszłość środkowego odcinka WOW. Nie bez przyczyny mówi się już o etapowaniu tej obwodnicy, co de facto dzieje się na naszych oczach, gdy powstaje obwodnica Marek i węzeł "Zakręt". A więc mówimy tu o bardzo prawdopodobnej jeździe do Centrum po obrzeżach Białołęki i Bielan.


To prawda... Są na tę chwilę jednak trzy dopuszczalne warianty przebiegu WOW. Nie chce mi się wierzyć, że zostawią "dziurę" w obwodnicy na lata. Cała inwestycja mocno straciłaby na znaczeniu.

Zaś spośród tych trzech wariantów według dwóch wariantów powstanie węzeł "Rembertów", a według trzeciego, tzw. "samorządowego" powstanie jeden węzeł koło Okuniewa na DW637, jeden w Długiej Szlacheckiej z ulicą Narutowicza i jeden w Koniku Nowym z DK92.

Wszystkie te warianty przewidują dla nas rozwiązania lepsze, niż "Zakręt". W najgorszym razie nie powstanie WOW. Wówczas jednak na pewno powstanie w Koniku węzeł z A2... Już jest bodajże decyzja i będą realizować. Nie chcę tryskać nadmiernym optymizmem, ale też nie upatrywałbym końca świata wraz z otwarciem węzła Zakręt.

Grześ napisał/a:
Oczywiście i kolej może być bardziej przepustowa. I tunel średnicowy też. Ale potrzeby i ambicje miast wokół Warszawy również rosną. SKM rozbudowuje swój system o Piaseczno, a inne samorządy stoją już w kolejce.


Ale to z Rembertowem wiązane są największe plany dot. kolei obwodowej i budowy po. Warszawa Stalowa. To chyba stawia nas w całkiem niezłym położeniu.

Oczywiście, aby to wykorzystać potrzeba raptem jednej rzeczy: Pile of money :-P

Grześ napisał/a:
ECTS/ERTMS ??
A którakolwiek SKM-ka wraz z obsługą jest na to gotowa? Nawet w nowo kupowanych nikt o tym nie próbował myśleć... Ten tabor musi się zużyć i w tym co się kupi za 10 lat to może ktoś dopiero rozważy. System owszem będzie się dynamicznie rozwijał, ale jeszcze długo nie w SKM i kolejach regionalnych.


Spokojnie... system ECTS/ERTMS to żadna nowość. Wszystkie nowoczesne składy już sa przystosowane do tego standardu. Wyjątek mogłyby stanowić stare EN57, ale te znikną niedługo zupełnie z torów.

Grześ napisał/a:
I jeszcze jedno, bo mam wrażenie że niewłaściwie rozumiesz problem przepustowości linii średnicowej. To nie sterowanie sbl jest wąskim gardłem tunelu średnicowego, lecz niezbędne postoje z wymianą pasażerów na Dw. Śródmieście, które w najistotniejszym czasie wynoszą mniej więcej 1,5 minuty (a bywa i dłużej).


Problem przepustowości linii średnicowej to przede wszystkim problem klasycznego rozwiązania SBL, czyli rozmieszczenia semaforów odstępowych co 800-1000 metrów. Podział linii na odcinki, gdzie w miejsce 3-4 składów wchodzi 1, a na dodatek w razie "stagnacji" trzeba albo czekać pod semaforem aż się cały odstęp zwolni, albo zdecydować się na przejazd "na widoczność" z prędkością 20 km/h całego odstępu. Postoje na stacjach na pewno też nie pomagają, ale jakoś w metrze nie masz tego problemu, a postoje tam też funkcjonują podobne.
 
Strona 1 z 123
Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja mobilna Portalu

© Portal Miasta Sulejówek | 2006 -> 2015
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 15