Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZalogujPoprzedni temat «» Następny temat
Zmiana granic okręgów wyborczych
Autor Wiadomość
Remigiusz_G 
Zastępca Burmistrza Miasta

Wiek: 36
Posty: 1141
Podziękowano: 168 raz(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-17, 07:52   Zmiana granic okręgów wyborczych

CZY W SULEJÓWKU BĘDZIE BARDZIEJ SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ OKRĘGÓW WYBORCZYCH? ZDECYDUJE O TYM RADA MIASTA 22 MARCA
Obecnie Sulejówek podzielony jest na 15 okręgów wyborczych, z których wybierani są radni. 9 radnych wybieramy po północnej stronie torów, 6 radnych po południowej. Tymczasem według ostatnich danych statystycznych po obu stronach torów zamieszkuje porównywalna liczba osób. Jest to spowodowane tym, że w ostatnich 15 latach największy przyrost liczby mieszkańców notujemy w dzielnicach w południowych, a w ślad za nim od 2002 roku nie zwiększano liczby reprezentantów tej części Sulejówka w Radzie Miasta.
W związku z tym na najbliższej sesji Rady w dniu 22 marca Burmistrz Miasta wystąpi do Rady Miasta z wnioskiem o dokonanie podziału Miasta Sulejówek na 15 okręgów - 8 po północnej stronie torów, 7 po południowej.
Nowy podział, w niektórych przypadkach odbiega od dotychczasowego. Zmianie ulegną granice niektórych okręgów oraz nastąpią również zmiany granic obwodów i siedziby obwodowych komisji wyborczych. Opracowując propozycję podziału Miasta na okręgi wyborcze kierowano się zasadą, by utrzymać w nich w miarę możliwości jednolitą normę przedstawicielstwa zbliżoną do 1,0. Norma przedstawicielstwa obliczana jest przez podzielenie mieszkańców miasta przez liczbę wybieranych radnych do rady miasta. Na dzień 31 grudnia 2017 r. liczba mieszkańców Miasta Sulejówek wynosiła 19113, a norma przedstawicielstwa wynosi 1274,2.
Przedłożony projekt podziału Miasta jest sprawiedliwszy od dotychczasowego podziału z 2002 r. uwzględniając zmienioną liczbę mieszkańców w okręgach.
Jeśli Rada Miasta przystanie na propozycję Burmistrza wówczas podział północ-południe będzie sprawiedliwszy (na północy będzie 8 radnych, na południu 7).

Mapka z propozycją okręgów znajduje się na profilu FB Miasto Sulejówek.
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
Anna_S
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 755
Podziękowano: 203 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-03-19, 09:10   

Czas najwyższy zmienić ten patologiczny układ radnych
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
Anna_S
RobcioJ 
Sulejówek- moje miasto od 2014 roku

Wiek: 37
Posty: 78
Podziękowano: 4 raz(y)
Skąd: Sulejówek
Wysłany: 2018-03-20, 09:00   

W mojej ocenie Pana pomysły z podziałem okręgów to fanaberie.
Lepiej, żeby zajeli się Państwo tym jaki brud panuje na ulicach miasta oraz terenach zielonych należących do miasta.
Gdy jeżdziłem na rowerze podczas pięknej pogody jaka była jeszcze tydzień temu perspektywa panującego "syfu" na ulicach jest przerażająca. Takiego brudu nie ma w żadnej ościennej gminie. Zrobiłem dziesiątki kilometrów przez te 3 dni po Sulejówku i gminach ościennych i niestety Sulejówek wypada fatalnie pod względem czystości :|(

A co do okręgów po co zmieniać coś co jest jak sam Pan napisał od 16 lat? Mieszkańcy się przyzwyczaili do okręgów a co w tym najważniejszego Radni znali problemy ulic każdego swojego okręgu.
I chyba angażując tak wiele czasu w te zmiany i przedstawiając te propozycje zapomniał Pan o jednym... w następnych wyborach w 2022 roku Sulejówek pęknie 20 tys a wtedy wybór do Rady Gminy zmienia sie diametralnie.
Robienie bałaganu teraz w okręgach to mieszanie w głowach przede wszystkim mieszkańcom.
Proponuje aby zajął się Pan przyziemnymi sprawami Miasta które dotyczą mieszkańców każdego dnia... fatalne odśnieżanie, wszechobecny brud oraz smog...

No chyba, że to tylko zagrywka tuż przed wyborami i każdy okręg już ma Pan obsadzony swoimi ludzmi, stąd takie nagłe zmiany granic okręgów bo innego logicznego uzasadnienia tych zmian nie widzę :roll:

Pozdrawiam
Robert J.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Anna_S 

Posty: 99
Podziękowano: 89 raz(y)
Wysłany: 2018-03-21, 09:07   

GŁOS MIESZKAŃCA Z POŁUDNIA:

" W najbliższy czwartek (22 marca) o godz. 18.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Paderewskiego 29 Rada Miasta Sulejówek podjąć może przełomową decyzję zmieniającą - słusznie!!!! - kluczową proporcję między liczbą radnych reprezentujących w Radzie północny Sulejówek
(obszar na północ od linii kolejowej), a liczbą radnych reprezentujących Sulejówek południowy (obszar na południe od linii kolejowej). Obecna proporcja w 15-osobowej Radzie Miasta to 9 do 6 na rzecz Sulejówka północnego - zgodnie z projektem Burmistrza ma być ona równa 8 do 7 (również na rzecz Sulejówka północnego). Jedyną w swoim rodzaju okazją
do tego rodzaju zmiany jest przepis styczniowej nowelizacji Kodeksu Wyborczego nakazujący wszystkim gminom w Polsce rewizję (bądź też zatwierdzenie bez zmian) obowiązującego podziału ich obszaru na okręgi wyborcze - w przypadku Sulejówka, jako miasta liczącego do 20 000 mieszkańców, są to okręgi jednomandatowe.

Głównym powodem przedłożenia propozycji zamiany mapy wyborczej Sulejówka jest mający miejsce w ostatnich latach wyraźny wzrost liczby mieszkańców Sulejówka południowego, skutkujący m. in. przekroczeniem w jednym z okręgów południowych dopuszczalnych prawem odchyleń od tzw.
jednolitej normy przedstawicielstwa (rezultatu podziału całkowitej liczby mieszkańców Sulejówka przez 15 (obecnie to 1274), mającego stanowić wzorcowy parametr przy rysowaniu granic okręgów wyborczych - w taki sposób by poszczególni radni reprezentowali podobne liczby mieszkańców). Obecny podział w sposób nieuzasadniony faworyzuje północną część Sulejówka, sytuując na jego terenie 9 z 15 jednomandatowych okręgów wyborczych obowiązujących w wyborach do Rady Miasta.

Obowiązujące przepisy Kodeksu Wyborczego dopuszczają rażące odstępstwa od tego wzorcowego parametru, nakazując stosowanie przy tworzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych jedynie zwykłej zasady zaokrąglania
ułamków dziesiętnych: w pełni legalne mogą być zatem w Sulejówku zarówno jednomandatowe okręgi wyborcze z liczbą mieszkańców odpowiadającą 0,51 normy przedstawicielstwa, tj. 650 mieszkańców, jak i jednomandatowe okręgi wyborcze z liczbą mieszkańców odpowiadającą 1,49 normy przedstawicielstwa, tj. 1898!!! Może tak być tak również wtedy, gdy te ostatnie - okręgi "giganty" pod względem liczby mieszkańców - zajmują kilkakrotnie większą powierzchnię niż te pierwsze - okręgi "miniatury"! Jest oczywiste, że tracą na tym - na wiele różnych sposobów - mieszkańcy okręgów gigantów: wystarczy wziąć pod uwagę o ile większą różnorodność interesów obsłużyć musi w swej działalności radny reprezentujący okręg duży, niż radny reprezentujący okręg mniejszy: na dysproporcję związaną z liczbą mieszkańców - w skrajnym przypadku może ona wynieść 3 do 1! - nakładać się może dysproporcja związana z rozległością obszarów poszczególnych okręgów wyborczych (w Sulejówku różnice te wynoszą czasem 400-500%!).

Po południowej stronie Sulejówka znajdują się dwa okręgi giganty: okręg nr 13 (Nowa Żurawka) z liczbą mieszkańców 1808 oraz obszarem ok 6 km2 oraz okręg nr 2 (Szkopówka) z liczbą mieszkańców 1924 i obszarem ok. 3 km2 - to w tym ostatnim doszło do naruszenia i tak skandalicznie niesprawiedliwych norm zapisanych przez Kodeksie wyborczym (liczba jego mieszkańców to teraz 1,51 sulejowieckej normy przedstawicielskiej). Jak można się domyślić okręgi miniatury - np. nr 4: z 769 mieszkańców oraz obszarem ok. 1 km2 , czy nr 5 z 845 mieszkańców i obszarem zabudowy ok 0,5 km2 - znajdują się po stronie północnej miasta.

Poddana pod głosowanie radnych w najbliższy czwartek zmiana doprowadzić ma do zrównoważania tych liczb, a zarazem - co najistotniejsze! - do przeniesienia jednego kręgu jednomandatowego z północnej na południową stronę Sulejówka. Zmiana tego rodzaju (z proporcji 9 do 6 na proporcję 8 do 7) może mieć gigantyczne znaczenie przy tworzeniu oferty wyborczej, planów inwestycyjno-gospodarczych oraz podstawowych wytycznych polityki
miejskiej dla Sulejówka jako całości. Przecinająca Sulejówek od 150 lat linia kolejowa sprawia, że wszelkie miejskie projekty
infrastrukturalno-rozwojowe uwzględniać muszą w pierwszym rzędzie ów podstawowy parametr przestrzeni miejskiej. Nie ma żadnych powodów by przy tworzeniu i zatwierdzaniu tych projektów przez wybieranych w kolejnych cyklach wyborczych członków Rady Miasta mieszkańcy północnego obszaru Sulejówka - stanowiącego jedynie ok. 50% obszaru Sulejówka
południowego! - posiadali tak olbrzymią, niesprawiedliwą przewagę nad mieszkańcami Sulejówka południowego (radnych reprezentujących północ Sulejówka jest obecnie o 50% więcej, niż radnych reprezentujących południe Sulejówka).


NIESTETY OPISANA WYŻEJ PROPOZYCJA ZRÓWNOWAŻENIA WYBORCZEGO WPŁYWU
WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW NA KSZTAŁTOWANIE STRATEGII ROZWOJU MIASTA JEST OBECNIE MOCNO ZAGROŻONA. W NAJBLIŻSZY CZWARTEK DOJDZIE PRAWDOPODOBNIE DO PRÓBY ZBLOKOWANIA ZMIANY I ZACHOWANIA STATUS QUO, POD POZOREM OCHRONY
WIELOLETNIEJ "TRADYCJI" I DOTYCHCZASOWYCH PRZYZWYCZAJEŃ WYBORCZYCH MIESZKAŃCÓW SULEJÓWKA. WSZYSCY ZAINTERESOWANI MIESZKAŃCY ZAPROSZENI SĄ DO WZIĘCIA UDZIAŁU W SESJI RADY I PRZEDSTAWIENIA WŁASNEGO PUNKTU WIDZENIA NA PLANOWANĄ MODYFIKACJĘ WYBORCZEJ MAPY SULEJÓWKA. OSOBY PRAGNĄCE ZABRAĆ GŁOS W TRAKCIE SESJI RADY MIASTA PROSZONE SĄ O WCZEŚNIEJSZE ZGŁOSZENIE TAKIEJ INTENCJI POD NUMEREM SEKRETARIATU RADY GMINY: 22 760 62 07.W załączniku przesyłam artykuł własnego autorstwa opublikowany w czasopiśmie "Samorząd Terytorialny" (najważniejsza wydaje mi się cześć trzecia i czwarta artykułu - str. 62-67) oraz odpowiednie mapy wyborcze Sulejówka (stan obecny i stan po proponowanych zmianach).

Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w czwartkowej sesji Rady Miasta i załączam serdeczne pozdrowienia!

Adam Cebula,
mieszkaniec Sulejówka (okręgu nr 13 - jednego z obecnych "okręgów-gigantów", znajdujących się w południowej części Miasta)"
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Ostatnio zmieniony przez Anna_S 2018-03-21, 09:27, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
Łukasz K
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 755
Podziękowano: 203 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-03-22, 08:46   

RobcioJ napisał/a:
Mieszkańcy się przyzwyczaili do okręgów a co w tym najważniejszego Radni znali problemy ulic każdego swojego okręgu


Nie rozśmieszaj ludzi - przykład tego forum dobitnie pokazuje, w jakim stopniu radni potrzebują mieć kontakt z mieszkańcami. Już łatwiej się nie da, a i tak nikogo z radnych tutaj nie ma :||

Co do meritum - ta zmiana jest absolutnie konieczna, bo radni z północy najwyraźniej linię torów przekraczają w kilku przypadkach - na sesje na Dworcowej, składanie wieńców i ew. przejazd al. Piłsudskiego do Warszawy. Ogólny poziom infrastruktury na Ratajewie i Żurawce dobitnie pokazuje, że te tereny były świadomie pomijane w inwestycjach. Pamiętam wiele sesji, na których plany budowy dróg, kanalizacji, gazociągu, oświetlenia były wprost sabotowane argumentami "po co tam cokolwiek budować, skoro mieszka tam tak mało ludzi". A odpowiedź brzmiała, że mieszka mało ludzi, bo infrastruktury było brak. Kiedy była skanalizowana Miłosna albo Plac Czarnieckiego? Na Ratajewie kanaliza wciąż jeszcze jest w rozbudowie.

Pamiętam doskonale projekt z utwardzeniem ul. Drobiarskiej - mieszkańcy i firmy z tej ulicy zebrali wtedy kilkadziesiąt tysięcy złotych na wylanie wierzchniej warstwy asfaltu na utwardzonej gruntówce i zabiegali, żeby i miasto rzuciło trochę grosza, żeby inwestycję pociągnąć po prostu na dłuższym odcinku. Wypowiedź pani Wysockiej - "jak sobie uzbierali tyle, to mogą sobie uzbierać jeszcze więcej".... :ok:

Powiem krótko, jeśli tym razem północ znowu będzie blokowała tę zmianę, to uchwała zostanie zaskarżona do wojewody. Zajmie to nieco więcej czasu, ale i tak to się dokona.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 755
Podziękowano: 203 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-03-23, 08:52   

I jak?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Marta Magdalena 

Posty: 4
Skąd: Sulejówek
Wysłany: 2018-03-24, 15:58   

PiotrekP. napisał/a:
I jak?

8 do 7 za pozostawieniem poprzedniego podziału, z tym że kawałek Szkopówki arbitralnie oderwano i przyłączono do Ratajewa, żeby liczba mieszkańców okręgu nr 2 zmieściła się w widełkach.
W uzasadnieniu tej petycji jest najlepsze podsumowanie tego, co nastąpiło na LII sesji Rady,
a tutaj nagranie samego głosowania.

Petycja o zwołanie sesji Rady Miasta Sulejówek w trybie nadzwyczajnym na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Remigiusz_G 
Zastępca Burmistrza Miasta

Wiek: 36
Posty: 1141
Podziękowano: 168 raz(y)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-24, 16:44   

walczcie Państwo, jest o co
przygotowaliśmy wzorcowy podział, bardziej sprawiedliwie się już nie dało - to nawet opinia komisarza wyborczego. Decyzja Rady cofa Sulejówek do 2002 roku i pogłębia rażące dysproporcje w reprezentacji południe vs północ.
Nie mogę znaleźć słów by skomentować absurdalne zachowanie 8 Radnych. To już przestało być zabawne - storpedowali park miniatur - ok przeżyjemy. Ale storpedowanie sprawiedliwego podziału na okręgi oddającego rozkład liczby mieszkańców to już działanie wybitnie antysamorządowe
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
Anna_S
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 755
Podziękowano: 203 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-03-26, 10:44   

Pismo do wojewody już się szykuje....
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
Agaka
Anna_S 

Posty: 99
Podziękowano: 89 raz(y)
Wysłany: 2018-03-29, 16:51   

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Sulejówek 29.03.18, g. 8:30 - nie było kworum, głosowanie nie odbyło się.
Obecni na sali obrad: 6 Radnych
Nieobecni na sali obrad: 9 radnych
Jeden z radnych - Zenon Dąbrowski (okręg wyborczy numer 14) widziany o g. 8:25 przed wejściem do urzędu, na obradach rady miasta nieobecny.
Po sesji, którą otwarto, stwierdzono nieprawomocność obrad i zamknięto, odbyła się długa rozmowa wszystkich zgromadzonych mieszkańców i przedstawicieli władz miasta. Mieszkańcy mieli wiele pytań np. o to czy nieobecni radni muszą przedstawić usprawiedliwienie - czy muszą wytłumaczyć dlaczego nie wzięli udziału w obradach, czy mieszkańcy mogą te usprawiedliwienia zobaczyć i ogólnie padło wiele pytań pod kątem tego co możemy zrobić, jakie konsekwencje wobec zachowania radnych wyciągnąć.
Mocno wszystko streszczając i zwięźle ujmując: możemy niewiele.
Możemy podziękować tym radnym w najbliższych wyborach (ale to dopiero jesienią).

Radni OBECNI:
1. Eliasz Mateusz, Okręg wyborczy nr 1, KW Prawo i Sprawiedliwość
2. Lubecka Małgorzata, Okręg wyborczy nr 2, KW Prawo i Sprawiedliwość
3. Dąbrowski Daniel, Okręg wyborczy nr 7, KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Bieliński Paweł, Okręg wyborczy nr 9, KW Prawo i Sprawiedliwość
5. Zieliński Jacek, Okręg wyborczy nr 13, KW Prawo i Sprawiedliwość
6. Szymulewicz Aleksandra, Okręg wyborczy nr 15, KW Prawo i Sprawiedliwość

Radni NIEOBECNI:
1. Czarnocki Janusz, Okręg wyborczy nr 3, KWW Wspólnota Samorządowa-Razem
2. Wysocka Halina, Okręg wyborczy nr 4, KWW Wspólnota Samorządowa-Razem
3. Chachulski Andrzej, Okręg wyborczy nr 5, KW Prawo i Sprawiedliwość
4. Małkiewicz Tadeusz, Okręg wyborczy nr 6, KWW Wspólnota Samorządowa-Razem
5. Lesiński Adam, Okręg wyborczy nr 8, KW Prawo i Sprawiedliwość
6. Lipka Andrzej, Okręg wyborczy nr 10, KW Prawo i Sprawiedliwość
7. Faluta Anna, Okręg wyborczy nr 11, KWW Wspólnota Samorządowa-Razem
8. Galiński Dariusz, Okręg wyborczy nr 12, KWW Wspólnota Samorządowa-Razem

No i Zenon Dąbrowski - nieobecny na sali obrad, obecny przed urzędem na kilka minut przed ustaloną godziną rozpoczęcia obrad
9. Dąbrowski Zenon, Okręg wyborczy nr 14, KWW Praworządność

Dzisiejsza nadzwyczajna sesja Rady Miasta została zwołana na wniosek 1/4 ustawowego składu rady (wszyscy, którzy złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji byli obecni na sali obrad).
https://www.bip.sulejowek...esji?tresc=6647
W międzyczasie mieszkańcy zebrali także ponad 200 podpisów pod petycją internetową https://www.petycjeonline...asta/start/180, a także podpisy pod petycjami do radnych (którzy głosowali przeciwko), zbieranymi na żywo, na mieście.
Radni, którzy byli przeciwko zignorowali to wszystko.
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
Łukasz K
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 755
Podziękowano: 203 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-03-30, 08:09   

Przypadek? :-/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
komi Pomógł: 6 razy
Wiek: 43
Posty: 1438
Podziękowano: 342 raz(y)
Skąd: Boże chroń Sulejówek
Wysłany: 2018-04-21, 21:10   5-stronicowe szczegółowe uzasadnienie odrzucenia skargi.

Dla wszystkich zainteresowanych okręgami wyborczymi taka ciekawostka. Każdy, kto w sprawie okręgów w Sulejówku zamierza jeszcze cokolwiek skomentować, powinien najpierw bardzo dokładnie poczytać to wyczerpujące sędziowskie uzasadnienie Komisarz Wyborczy w Siedlcach II (powiaty miński, garwoliński i węgrowski) w którym od 3 kwietnia jest świeżo powołany przez PKW na 5-letnią kadencję doświadczony sędzia karny Konrad Mielcarek z Warszawy jedną ze swoich pierwszych decyzji w Siedlcach odrzucił wniesioną 3 kwietnia skargę mieszkańców Sulejówka na uchwałę Rady Miasta w sprawie okręgów wyborczych. Tutaj jest 5-stronicowe szczegółowe uzasadnienie odrzucenia skargi.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
komi Pomógł: 6 razy
Wiek: 43
Posty: 1438
Podziękowano: 342 raz(y)
Skąd: Boże chroń Sulejówek
Wysłany: 2018-05-01, 06:23   SKARGA p.CYBULA DO PKW

Państwowa Komisja Wyborcza najbliższe uchwały dotyczące wniesionych przez wyborców odwołań od postanowień terenowych komisarzy podejmie dopiero po długim weekendzie, czyli nie wcześniej niż 7 maja. Wśród nich będzie także uchwała dotycząca odwołania od postanowienia Komisarza Wyborczego w Siedlcach II, oddalającego skargę wyborców z Sulejówka.

Wśród najnowszych uchwał PKW z 26 kwietnia bardzo ciekawa, dla sytuacji Sulejówka, jest dotycząca Pragi Południe. PKW uchyliła odrzucenie skargi wyborców przez komisarza w Warszawie i z własnej inicjatywy uznała za błędną uchwałę o okręgach Rady Warszawy dlatego że zrobiła ona dokładnie to, co zawierał wyjściowy projekt Burmistrza w Sulejówku. PKW potwierdziła stabilność istniejących okręgów oraz zakaz zmieniania całego podziału, gdy należy poprawić np. tylko jeden dotychczasowy okręg niezgodny z kodeksem. Taka jest stała linia orzecznicza PKW we wszystkich podejmowanych uchwałach. W załączonym skanie uchwały ten bardzo ciekawy również dla wyborców z Sulejówka fragment znajduje się na str. 3 podkolorowany. - dołączony plik pdf
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
komi Pomógł: 6 razy
Wiek: 43
Posty: 1438
Podziękowano: 342 raz(y)
Skąd: Boże chroń Sulejówek
Wysłany: 2018-05-01, 06:27   Skarga CD

Ciąg dalszy - mam nadzieję, że ktoś da rade do końca :lol:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
komi Pomógł: 6 razy
Wiek: 43
Posty: 1438
Podziękowano: 342 raz(y)
Skąd: Boże chroń Sulejówek
Wysłany: 2018-05-01, 06:31   2018-PKW UCHWAŁA WS. PRAGI PŁD.

PKW UCHWAŁA WS. PRAGI PŁD.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja mobilna Portalu

© Portal Miasta Sulejówek | 2006 -> 2015
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16