Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ośrodek Abwehry w Helinie
Autor Wiadomość
Roztropek 

Podziękowano: 10 raz(y)
Wysłany: 2009-02-03, 15:09   Ośrodek Abwehry w Helinie

Historia Sulejówka (kalendarium) napisał/a:
1941 - Hitlerowcy uruchamiają w Sulejówku szkołę Abwehry. Mieści się ona w budynku „Helin”.

Bardzo ciekawa sprawa! Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Podziękuj autorowi tego posta

adams

Podziękowano: 58 raz(y)
Wysłany: 2009-02-03, 21:38   

Bardzo mało jest w internecie informacji na ten temat. Zapytałem google - abwehra sulejówek - i oprócz wersji przytoczonej powyżej otrzymałem jeszcze trzy lakoniczne odpowiedzi z czego jedna z naszego tematu "podróż w przeszłość". Oto one:

Wirtualny Sulejówek:
axtomek napisał/a:
To wcale nie jest wykluczone. Według niektórych zapisów historycznych w dworku Fundacji Helin podczas II Wojny Światowej funkcjonowała elitarna szkoła abwehry o kryptonimie Stab Walli. Jeśli to prawda, to możliwe, że w tamtym okresie było tam też osiedle wojskowe. Szkoleniowcy mogli mieszkać w Helinie, gdzie zapewne były też koszary, ale już dowódcy... :-/ Ale to tylko moje przypuszczenia...

Towarzystwo im. Józefa Piłsudskiego z Krakowa:
Cytat:
W tym czasie w Sulejówku Trzecia Rzesza (Abwehra i jednostki kontrwywiadu) pod kryptonimem "Walli" przygotowywała grunt pod uderzenie na armię sowiecką.

Linia otwocka:
Cytat:
W najbliższym sąsiedztwie stoi też willa "Helin" Ignacego Paderewskiego ufundowana jako ośrodek dla samotnych pań z inteligencji. W czasie wojny stała się siedzibą centrali Abwehry pod kryptonimem "Wally". Obecnie jest to elegancki i rozbudowany Ośrodek Kształcenia Nauczycieli.

J-23

Wysłany: 2009-02-04, 14:15   

Ja znalazłem w necie jeszcze coś takiego - "Wybuch wojny zmusił rodzinę Piłsudskich do opuszczenia Polski. Dotarli do Londynu. Po zajęciu Sulejówka przez Wehrmacht, Niemcy często zwiedzali "Milusin", który został włączony w rejon nazwany "Stab Walli" i ogrodzony zasiekami z drutu kolczastego. Przez cały czas niemieckiej okupacji, na tym terenie szkolono dywersantów i wywiadowców na teren ZSRR. Na początku lipca 1944 r. Niemcy ewakuowali ośrodek szkoleniowy, a 30 lipca został on zajęty przez oddziały sowieckie.

W czerwcu 1947 roku por. K. Miloch został wezwany do Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie kazano mu oddać otrzymany 7 października 1944 r. dokument oraz przeprowadzić się do małego domku w Rembertowie. Na ogrodzeniu w "Milusinie" zawisły tabliczki: "Teren wojskowy. Wstęp pod karą wzbroniony". Posesja do roku 1955 użytkowana była przez ambasadę ZSRR."

KRUK

Wysłany: 2009-02-04, 21:30   

Niestety, do rozwikłania helińskiej zagadki potrzebna jest znajomość języka niemieckiego i angielskiego, bo źródła polskie są bardzo, bardzo skąpe... Dla "googlistów" mam kilka podpowiedzi. Na początek trzy słowa-klucze:

1. Nazwa jednostki - "Abwehrbefehlsstab Walli"
2. Numer poczty polowej - "06100"
3. Dowódca jednostki - "Heinz Schmalschläger"

adams

Wysłany: 2009-02-05, 10:43   

KRUK, najlepszy prezent to numer poczty polowej, bo wszystko zaczyna mi się układać :-D

Przypomina mi się jeden z odcinków "Stawki większej niż życie" gdzie Hans (oficer Abwehry zresztą) tłumaczy jakiejś dziewczynie że nazwy jednostek i miejsce stacjonowania mogą być nieznane ale adres poczty polowej jest zawsze ten sam i listy będą dochodzić do adresata.

No i co my tu mamy pod numerem Fieldpostnummer: 06100 ?

Jednostka powstała na przełomie styczeń/luty 1941 i nosiła nazwę "O. K.Wehrmacht- Abwehr-Kommando I"

Równo rok później sty/lu 1942 następuje zmiana nazwy - "Abwehr-Befehlsstab Walli"

W marcu 1944 następuje ostatnia zmiana związana zapewne ze zmianą struktur w niemieckiej armii (w lutym Hitler wydał rozkaz o połączeniu Abwehry z SS). Nazwa jednostki brzmiała - "OKW-West Chef, Frontaufklärungs-Nachschub-Dienststelle Ost "

I to by się zgadzało bo znalazłem info że na początku 1941 roku na terenie Sulejówka została utworzona tajna placówka, której celem było zdobywanie wszelkich materiałów dotyczących ZSRR. Niektórzy nawet sądzą, że Niemcy nie wierzyli Stalinowi i spodziewali się ataku wojsk radzieckich, stąd taki pośpiech. Filarem tej jednostki był ekspert od spraw Rosji (russlandexpert) major Baum (niektóre źródła podają nazwisko Baun). Baum urodzony był w Rosji. Biegle mówił po rosyjsku i ukraińsku Materiały zdobyte w Sulejówku przechodziły wstępną selekcję i następnie trafiały do centrali w Berlinie.

Na początku 1942 roku Abwehr-Kommando I zmienia nazwę na Abwehrbefehlsstab Walli i działa pod kryptonimem Stab Walli. Powstają trzy wydziały (departamenty), które są odzwierciedleniem departamentów działających w centrali Abwehr w Berlinie. Kryptonimy departamentów, kolejno Walli I, II i III.

Komendantem Stab Walli zostaje mianowany pułkownik Heinz Schmalschlager pełniący jednocześnie funkcję dowódcy Walli III. Walli I dowodzi major Hermann Baum (awansowany wkrótce na pułkownika-porucznika), a Walli II st.porucznik Muller (później kapitan Becker). W następnej kolejności zostaje uruchomiona szkoła szpiegowska.

Zadania poszczególnych Walli częściowo się pokrywały, departamenty musiały ze sobą współpracować. Można przyjąć, że poszczególne departamenty zajmowały się następującymi sprawami:

Walli I - tajne informacje dotyczące radzieckich wojsk lądowych, floty powietrznej, wytwarzanie fałszywych dokumentów, dostawa nadajników radiowych (szyfry+kody), wywiad ekonomiczny
Walli II - sabotaż w Armii Czerwonej i na jej tyłach
Walli III - materiały dotyczące NKWD, szpiegostwo, infiltracja obcych siatek wywiadowczych

Oblicza się, że szkoła Abwehry w Sulejówku wyszkoliła 500-600 komandosów, którzy działali na froncie wschodnim. Szkolono około 25-40 komandosów i 12 radiotelegrafistów na każdą armię działającą na wschodzie. Wszyscy agenci Walli byli w stałym kontakcie radiowym ze Stab Walli.

KRUK

Wysłany: 2009-02-05, 16:01   

adams napisał/a:
Filarem tej jednostki był ekspert od spraw Rosji (russlandexpert) major Baum (niektóre źródła podają nazwisko Baun).
Hermann Baun - lubował się w przygotowywaniu akcji polegających na zrzucaniu spadochroniarzy na tyły wojsk radzieckich (źródło - Central Intelligence Agency (CIA), więc dość pewne)
adams napisał/a:
Szkolono około 25-40 komandosów i 12 radiotelegrafistów
raczej chodziło o 12 szpiegów - niekomandosów ;tick

oski 

Wysłany: 2009-02-05, 21:27   

adams napisał/a:
Oblicza się, że szkoła Abwehry w Sulejówku wyszkoliła 500-600 komandosów
podaj źródło bo trochę trudno w to uwierzyć

adams

Wysłany: 2009-02-06, 08:50   

KRUK napisał/a:
raczej chodziło o 12 szpiegów - niekomandosów
Masz rację. Tych 12 osób to byli urzędnicy, tłumacze, operatorzy radiowi itp.
oski napisał/a:
adams napisał/a:
Oblicza się, że szkoła Abwehry w Sulejówku wyszkoliła 500-600 komandosów
podaj źródło bo trochę trudno w to uwierzyć
Takie informacje znalazłem na jakiejś angielskiej stronie poświęconej Abwehrze. Może popełniłem jakiś błąd w tłumaczeniu, poprawcie mnie jeśli tak, bo angielski nie jest moją mocną stroną. :oops:
Cytat:
There were two types of detachments, a commando of 25-40 men assigned to each of the army group and a group of 12 men assigned to each army; on the whole, there were only 500-600 men in all detachments at the Eastern Front. Both commandos and groups included Abwehr officers, translators, radio operators, and others. Commandos and groups were in constant radio contact with Walli I. and III. Within the troops, all groups reported to the 1c staff officers of the armies who were responsible for intelligence.

Lukasz 

Podziękowano: 36 raz(y)
Wysłany: 2009-02-08, 08:13   

Czy wiadomo jaką funkcję pełnił w tamtych czasach Milusin?

adams

Wysłany: 2009-02-09, 15:53   

Lukasz napisał/a:
Czy wiadomo jaką funkcję pełnił w tamtych czasach Milusin?
Ja bym to nazwał elitarnym klubem oficerskim i chyba zbytnio się nie pomyliłem. Milusin leżał na terenie Stab Walli ale Niemcy w nim nie kwaterowali, natomiast chętnie chadzali tam w gościnę, tym bardziej że zarządzający posesją Konstanty Miloch wmówił im że mają dbać o pomieszczenia bo są historyczne - ponoć przed wojną spotykał się w nich Piłsudski z Goebelsem. ;tick

KRUK

Wysłany: 2009-02-10, 10:16   

adams napisał/a:
Milusin leżał na terenie Stab Walli
Utarło się u nas mówić, że Niemcy stacjonowali w Helinie Paderewskich. Oczywiście to prawda - domiszcze było olbrzymie, wprost wymarzone na założenie w nim Centrali. Jest tylko jedna kwestia, nad którą można by się było chwilkę pochylić... Czy Niemcy wiedzieli, że ich Stab Walli to nasz Helin? W Świat poszła zupełnie inna informacja - "Stab Walli besetzten das Anwesen von General Jozef Pilsudski, der polnischen Diktator von 1925 bis 1935." (Stab Walli zajmował nieruchomości generała Józefa Piłsudskiego, polskiego dyktatora od 1925 do 1935)

Zagadkowy jest także wybór lokalizacji Centrali Abwehry w Sulejówku. Na Niemieckich mapach z okresu 1940-1943 trudno takiej miejscowości wypatrywać. Jedyna stacja kolejowa na trasie Warszawa - Mińsk Maz. bez nazwy. Przypadek??? Znając przysłowiową, niemiecką dokładność jakoś trudno mi w taki przypadek uwierzyć...

"Der polnischen Diktator" - może to jest klucz do zagadki? Należy cofnąć się do końcówki lat trzydziestych ubiegłego wieku i przypomnieć sobie kim był ówczesny przywódca III Rzeszy. Nie dyktatorem przypadkiem??? A niby kogo ów Adolf H. się obawiał i jednocześnie stawiał za przykład skutecznego działania?

Nie będę zdradzał na raz wszystkiego, bo wątek zbyt szybko by się wyczerpał, a ponieważ zauważyłem, że adams lubi odrabiać "prace domowe" (a może i inni też) więc zadaję kolejne trzy pytania...

1. Kto jest autorem słów "gdyby Piłsudski żył, do wojny by nie doszło"?
2. Jaka delegacja zagraniczna stała w pierwszym rzędzie w czasie uroczystości pogrzebowych Marszałka?
3. Jaką ceremonię przedstawia zdjęcie zamieszczone w załączniku?

J-23

Wysłany: 2009-02-10, 12:38   

KRUK napisał/a:
1. Kto jest autorem słów "gdyby Piłsudski żył, do wojny by nie doszło"?
2. Jaka delegacja zagraniczna stała w pierwszym rzędzie w czasie uroczystości pogrzebowych Marszałka?
3. Jaką ceremonię przedstawia zdjęcie zamieszczone w załączniku?

Ad.1 Powiedział to Hitler ale istnieje też wersja że Goering. Trzecia wersja jest taka że PODOBNO powiedział to Hitler albo Gorering. ;tick
Ad.2
Cytat:
18 maja 1935 r. na pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego przybyli przedstawiciele 16 państw, a wśród nich nadzwyczaj szykowna delegacja rządu III Rzeszy z generałem Hermannem Göringiem, który szedł w pierwszym rzędzie za trumną marszałka. Na uroczystość przybył też ówczesny minister w rządzie III Rzeszy dr Hans Frank, późniejszy zarządca Generalnego Gubernatorstwa. (fotka w załączniku)
Ad.3
Cytat:
W tym czasie w Berlinie kanclerz Adolf Hitler w otoczeniu rządu III Rzeszy brał udział w mszy żałobnej oddając się zadumie przy symbolicznej trumnie Piłsudskiego. Po zajęciu Polski przy prawdziwej na Wawelu kazał postawić wartę honorową Wehrmachtu.

RAPTOR 

Podziękowano: 48 raz(y)
Wysłany: 2009-02-10, 15:06   

J-23 napisał/a:
Po zajęciu Polski przy prawdziwej na Wawelu kazał postawić wartę honorową Wehrmachtu.

darek 

Podziękowano: 10 raz(y)
Wysłany: 2009-02-10, 19:22   

Z tego co piszecie można wywnioskować że Sulejówek przetrwał wojnę w stanie nienaruszonym dlatego że Hitler miał polskiego idola. Przyznacie że to dość przewrotna i taka trochę drażliwa teza. :-/

Andrzej 

Wysłany: 2009-02-11, 10:36   

J-23 napisał/a:
W tym czasie w Berlinie kanclerz Adolf Hitler w otoczeniu rządu III Rzeszy brał udział w mszy żałobnej oddając się zadumie przy symbolicznej trumnie Piłsudskiego.
była to ostatnia odnotowana msza w jakiej Hitler brał udział jako głowa państwa

Odpowiedz do tematu