Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?
Autor Wiadomość
Sandra 

Podziękowano: 15 raz(y)
Wysłany: 2007-03-20, 14:40   

chyba tylko okazjonalnie
Podziękuj autorowi tego posta

strasznik 

Podziękowano: 2 raz(y)
Wysłany: 2007-03-30, 14:20   

stan napisał/a:
W Milusinie jest już czynne muzeum?

Muzeum czynne jest w soboty i niedziele w godzinach 10-16. Istnieje również możliwość zwiedzania w dni powszednie, ale wymaga to wcześniejszego uzgodnienia telefonicznego /022 783-02-30 /. Kustoszem muzeum jest Pan Jerzy Pawłowski.
.

RAPTOR 

Podziękowano: 48 raz(y)
Wysłany: 2007-05-02, 15:44   niespodziewana lekcja historii

strasznik napisał/a:
Muzeum czynne jest w soboty i niedziele w godzinach 10-16.

W niedzielne przedpołudnie postanowiłem przespacerować się w kierunku Milusina, by sprawdzić, czy muzeum rzeczywiście funkcjonuje. Choć kartka wywieszona przy wejściu informowała, że obiekt jest udostępniany do zwiedzania w godzinach 10.00 - 16.00 to stara,pozbawiona klamek furtka była zamknięta na "cztery spusty".

- Zaraz zrobię z tego temat na forum !!! - pomyślałem i zrobiłem furtce "pamiątkowe" zdjęcie...

Nagle w skrzynce domofonu coś puknęło i męski głos powiedział - Czy chce pan wejść?
- Oczywiście !?! - odpowiedziałem lekko zaskoczony i już za chwilę zmierzałem, zacienionym od żywopłotu chodnikiem, w kierunku Milusina.

Ekspozycja nie jest bogata, ale sam fakt przebywania w murach, wśród których kiedyś przechadzał się Marszałek dodaje "smaczku".

Spacerując po pokojach, oglądając stare fotografie i nieliczne eksponaty słuchałem opowieści Pana kustosza o historii tego miejsca. Na koniec, na umieszczonym w pokoju jadalnym monitorze obejrzałem 15-to minutowy film o życiu Józefa Piłsudskiego.

Niestety, nie wykonałem żadnego pamiątkowego zdjęcia, gdyż zupełnie nie byłem przygotowany na wydatki, a fotografowanie wnętrz Milusina kosztuje (10zł). Nadrobiłem fotozaległości po wyjściu do ogrodu... :mrgreen:

więcej zdjęć Milusina zamieściłem w albumie

KRUK

Wysłany: 2007-05-02, 22:24   

RAPTOR napisał/a:
więcej zdjęć Milusina zamieściłem w albumie
Widzę, że nie próżnowałeś na wycieczce, bo oprócz Milusina znalazły się również zdjęcia Drewniaka, willi Bzów i Siedziby Moraczewskich. Brakuje jedynie zdjęć "Helina", by skompletować zabytki Enklawy.

RAPTOR 

Wysłany: 2007-05-03, 22:21   

KRUK napisał/a:
Brakuje jedynie zdjęć "Helina", by skompletować zabytki Enklawy.

Nie doceniasz Raptora ;-) Zdjęcia zrobione, ale jeszcze nie obrobione...

KRUK, pamiętam jak na s-k.net.pl ciekawie opisywałeś historię enklawy. Może spróbujesz jeszcze raz, posiłkując się moimi zdjęciami? :cmok :oops: ;-)

KRUK

Wysłany: 2007-05-11, 16:23   

RAPTOR napisał/a:
Może spróbujesz jeszcze raz, posiłkując się moimi zdjęciami?
Historia Sulejówka i rodziny Piłsudskich wałkowana jest do znudzenia na większości rodzimych stron. Może lepiej dołączać do samych zdjęć ciekawe opisy? Albo stworzyć oddzielną kategorię w albumie np. "Enklawa histryczna Sulejówka" i tam przenieść Twoje zdjęcia?

Karol

Podziękowano: 172 raz(y)
Wysłany: 2007-05-13, 11:07   

rosochatka napisał/a:
Jestem bardzo ciekawa co mają zamiar pokazywać w muzeum
Jak to co - Milusin ;-)

Dana 

Pomogła: 1 raz
Podziękowano: 58 raz(y)
Wysłany: 2007-05-15, 15:38   

Dość ciekawa lektura na temat historii Enklawy:

http://www.linia.com.pl/i...d=13&w=237&p=00
http://www.linia.com.pl/i...d=13&w=237&p=01

KRUK

Wysłany: 2007-06-04, 13:51   

Według serwisu Polskie Dzieje - Historia Polski w Internecie poniższe zdjęcie przedstawia "Dwór Piłsudskiego w Sulejówku". :-(
PS. Samo opracowanie na temat przewrotu majowego dość ciekawe

strasznik 

Wysłany: 2007-06-04, 19:44   

KRUK napisał/a:
poniższe zdjęcie przedstawia "Dwór Piłsudskiego w Sulejówku"

Taki sam budynek widziałem w Liwie. Mieściła się tam zbrojownia. 8-)

RAPTOR 

Wysłany: 2007-06-05, 09:00   

strasznik napisał/a:
Taki sam budynek widziałem w Liwie.
Nie "taki sam" tylko ten sam :lol:

strasznik 

Wysłany: 2007-06-08, 09:45   

www.gazeta.pl napisał/a:
Sulejówek da teren, Piłsudscy zbudują muzeum (Tomasz Urzykowski; 2007-06-07, 23:51)

Oczekiwane od lat muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ma wreszcie szansę powstać. W środę władze miasta uroczyście przekażą grunt pod inwestycję. Za trzy-cztery lata obiekt powinien być gotowy
Nieprzypadkowo akt notarialny przekazania działki zostanie podpisany 13 czerwca. Dla Sulejówka to data symboliczna - tego dnia w 1923 r. Józef Piłsudski wycofał się z życia politycznego i zamieszkał w tej podwarszawskiej miejscowości. Tu żołnierze zbudowali dla niego dworek Milusin. Razem z żoną i córkami spędził w nim trzy lata.

Budowa nowoczesnego muzeum planowana jest na należącej do miasta działce u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Paderewskiego w tzw. historycznej enklawie Sulejówka. Plac o powierzchni około 7 tys. m kw. sąsiaduje z Milusinem. Poprzednia rada miasta o udostępnieniu działki pod muzeum nie chciała nawet słyszeć. Przyjęła za to absurdalną uchwałę o budowie w tym miejscu ratusza w formie Belwederu lub Białego Domu. Z Sulejówka śmiała się cała Polska.

Nowi radni zgodzili się oddać plac w 30-letnią dzierżawę Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Ta zaś zobowiązała się otworzyć tu muzeum z multimedialną, narracyjną ekspozycją poświęconą jednej z najważniejszych postaci w historii Polski. Budynek pomieści m.in. salę wystawową o powierzchni 1 tys. m kw., bibliotekę, ośrodek edukacyjny dla młodzieży, kawiarnię i księgarnię. Projektem zajmie się rodzina Marszałka - jego córka, wnuczka i wnuk są architektami.

- Gdy budynek osiągnie stan surowy zamknięty, dzierżawa może być zamieniona na użytkowanie wieczyste albo Fundacja zyska prawo do zakupu tego gruntu - mówi architekt Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego.

- W umowie dzierżawy postawiliśmy jednak warunek: muzeum ma być gotowe najpóźniej za siedem lat. W przeciwnym razie, umowa zostanie rozwiązana - zastrzega Krzysztof Gruziński, przewodniczący rady miasta.

Mając prawo do terenu, Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego może starać się o fundusze unijne na budowę. Chciałaby ją zacząć w 2009 r., a skończyć najpóźniej w 2011 r. Poparcie zgłosiła już Kancelaria Prezydenta RP. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 80 mln zł.

- Zależy nam na czasie. Chodzi o to, by muzeum mogły zwiedzić osoby pamiętające Józefa Piłsudskiego, a to przecież odchodzące pokolenie - mówi Krzysztof Jaraczewski.

Muzeum ma się stać częścią większego kompleksu edukacyjnego zajmującego cały kwartał. Najważniejszą rolę będzie w nim odgrywał dworek Milusin odzyskany przez rodzinę Piłsudskich w 2000 r., a potem odrestaurowany. Jego wnętrza mają w przyszłości wyglądać tak jak w czasach Marszałka. Obok dworku stoi drewniany dom Otradno zwrócony rodzinie w 2006 r. To pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku. Nadal mieszkają w nim komunalni lokatorzy, ale najpóźniej do 2011 r. miasto ma dla nich znaleźć nowe lokale. Wtedy drewniak będzie można przeznaczyć np. na biura i pokoje gościnne. Przekazywana obecnie w dzierżawę trzecia działka jako jedyna na tym obszarze nie była dotychczas własnością Piłsudskich, stanowiła jednak zaplecze Milusina. W stojącym na niej zabytkowym budynku - willi Bzów - niegdyś stacjonowali towarzyszący Marszałkowi wojskowi. W czasach PRL-u ulokował się tu ośrodek zdrowia, który w ciasnych pomieszczeniach egzystuje do dziś. Na przełomie czerwca i lipca miasto ogłosi przetarg na budowę nowej przychodni.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

strasznik 

Wysłany: 2007-11-11, 12:01   

Tuż za ogrodzeniem, na tyłach Milusina i Willi Bzów wiedzie przez Enklawę Historyczną ścieżka. Biada temu kto z niej zboczy...

tonic 

Podziękowano: 4 raz(y)
Wysłany: 2007-11-16, 20:47   

Cytat:
W XXI wieku samo zwiedzenie kilku surowych pomieszczeń — Józef Piłsudski żył w dworku nadzwyczaj skromnie — nie będzie wielką atrakcją. Dzisiejsze trendy wyznaczają obiekty takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego. Dlatego wnukowi zamarzyło się spełnienie duchowego testamentu Dziadka uzupełnieniem Milusina o multimedialny obiekt o powierzchni 6000 mkw., z główną salą wystawienniczą na 1500 mkw., salą konferencyjną, biblioteką, salami na wystawy czasowe, kawiarenką etc. Aby uniknąć zdominowania dworku, taki muzealny kombinat musi wejść ze trzy kondygnacje w głąb ziemi, co w piaszczystym Sulejówku wymaga zwalczenia wód gruntowych.

Więcej w "Testamencie Dziadka" - http://www.pb.pl/Default2...7e-6a4b380d9654

Dana 

Pomogła: 1 raz
Podziękowano: 58 raz(y)
Wysłany: 2007-11-17, 08:25   

meloman napisał/a:
Co w tym muzeum będą pokazywać
tonic napisał/a:
Aby uniknąć zdominowania dworku, taki muzealny kombinat musi wejść ze trzy kondygnacje w głąb ziemi
Będą przez peryskop oglądać... Milusin... ;-)

Odpowiedz do tematu