Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jerzy Bułanow - Kapitan reprezentacji Polski
Autor Wiadomość
Devil 

Podziękowano: 244 raz(y)
Wysłany: 2012-03-04, 23:29   Jerzy Bułanow - Kapitan reprezentacji Polski

Zbliża się Euro 2012, co wczoraj skomentowała znana feministka Kazia Szczuka słowami
"To jest samczy, infantylny i idiotyczny kult igrzysk, które nie mają żadnego celu poza tym, żeby ci mężczyźni mieli frajdę" :)
Wiedziony tym "szowinistycznym" instynktem postanowiłem pogrzebać troche w historii i znalazłem myślę że ciekawy przypadek wiążący się z historią naszego miasta.
Przyjeżdża do nas reprezentacja Rosji.
To nie pierwszy przypadek gdy w Sulejówku trenują piłkarze z tego kraju
W 1919 roku uciekając przed dyktaturą proletariatu po rewolucji bolszewickiej w swój marsz ku wolności wyrusza z Moskwy rodzina Bułanowów. Rodzice z czwórką synów. Najpierw zamieszkali w Wołkowysku, ale w 1920 ruszyła sowiecka ofensywa na Warszawę a ponieważ Bułanowie poznali już "dobrodziejstwa komunizmu" ewakuowali sie do Warszawy, następnie do Ostrowa Wlkp.
Po ustaniu działan wojennych jesienią 1920 roku osiedli w Sulejówku.
Dwaj najstarsi chłopcy Borys i Jurij osiągnąwszy wiek kawalerski, coraz częsciej zaczęli pojawiać się na Agrykoli będacej wówczas warszawską mękką piłki nożnej.
W swoich pamiętnikach Jurij, a właściwie już Jerzy wspomina ten czas słowami
Dalsze koleje naszego życia zaprowadziły mnie do Ostrowa Wlkp. I tu właśnie rozpocząłem pierwsze kroki piłkarza na ziemi polskiej... ...Następuje z kolei wyjazd do Sulejówka pod Warszawę. I rzecz ciekawa. Właśnie Sulejówek stał się portem, z którego wypłynąłem na szerokie wody. Było to jeszcze w roku 1920. Przyszliśmy z bratem na Agrykole, by przyjrzeć się treningowi znanej wtedy drużyny "Polonii". Treningi prowadził Anglik Kimpton...
Karierę rozpoczął w znanym wtedy klubie - "Koronie"
Po raz pierwszy w reprezentacji Polski wystąpił w wieku 19 lat podczas meczu z Rumunią. Bułanow musiał przekraczać granicę z fałszywym paszportem. Wciąż jeszcze formalnie był obywatelem rosyjskim.
Potem grał w Legii i Polonii której pozostał wierny do końca kariery.
O Sulejówku w swoich wspomieniach pisze jeszcze raz, gdy w związku ze zmianą klubu w 1923 przez pół roku nie mógł występowac w oficjalnych meczach.
Sześć miesięcy odpocznyku poświęciliśmy solidnemu treningowi w Sulejówku. I rzecz ciekawa, w skromnym Sulejówku narodziły się późniejsze talenty piłkarskie w osobach Kaczanowskiego, Korniejewskiego i braci Luksenburgów. Ci ostatni starali się nawet o przeciągnięcie mego brata i mnie do "Warszawianki" ale akcja ta nie dała rezultatu.
Niemal do końca naszej dyskwalifikacji, podczas zaranżowanego meczu w Wesołej, w nodze mojej coś chrupnęło...

Nie wiem do którego roku Jerzy Bułanow mieszkał w Sulejówku. Nie wiem czy wymienieni przez niego sportowcy to mieszkańcy Sulejówka.
W reprezentacji Polski grał aż do 1935 roku. Wystąpił w 29 meczach. Mało tego... W 19 grał z opaską na ramieniu. Był kapitanem reprezentacji Polski.
Po wybuchu II wojny przedostał się do Włoch gdzie w 1945 wstąpił do armii gen. Andersa.Po wojnie nie mógł wrócić do przybranej, ale niestety już komunistycznej Ojczyzny.
W 1948 wyjechał do Argentyny, by na stałe osiąść w Buenos Aires.
Zdążył jeszcze kibicować drużynie Jacka Gmocha na Mundialu w 1978, nawiązał też współpracę z tygodnikiem "Piłka Nożna".
Zmarł 17 marca 1980r.

Autorowi postu podziękowano 5 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
- Dziękuję... (5):
Pierre75, pako, tomecki70, babajaga, lenna
babajaga

Podziękowano: 39 raz(y)
Wysłany: 2012-03-05, 18:09   

Jeśli istnieje jakaś pisana piłkarska historia Sulejówka, a wydaje mi sie, że sporo miejsca poświeca temu tematowi p. Toimaszewski w swoim cennym opracowaniu "Cechówka, Miłosna, Sulejówek", to twoje "odkrycie", Devilu powinno być uzupełnieniem. Kto by pomyślał, że mieliśmy reprezentanta drużyny narodowej? Na szczęście wtedy pani Kazia nie szczukała.
Podziękuj autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu