Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZalogujPoprzedni temat «» Następny temat
Spawa Wesołej a WOW w TVP Warszawa
Autor Wiadomość
komi Pomógł: 6 razy
Wiek: 42
Posty: 1467
Podziękowano: 340 raz(y)
Skąd: Boże chroń Sulejówek
Wysłany: 2018-03-30, 12:22   Spawa Wesołej a WOW w TVP Warszawa

Co ciekawe sąsiedzi namawiają nas do przyłączenia się do nich a w tym programie nie padło nigdzie słowo Sąsiedzi, Sulejówek itp....

To jak to jest walczymy razem czy nie ?

:arrow: Zapraszam do oglądania
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 700
Podziękowano: 200 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-04-13, 12:18   

Przypominam wszystkim, że dzisiaj mija termin zgłaszania do RDOŚ w Białymstoku swoich uwag do postępowania w sprawie WOW!!!!! Uwagi można wysyłać nawet w formie zwykłego maila, nie musi być żaden podpis kwalifikowany

sekretariat.bialystok@rdos.gov.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
PiotrekP.

Pomógł: 1 raz
Posty: 700
Podziękowano: 200 raz(y)
Skąd: Ratajewo
Wysłany: 2018-04-13, 12:20   

Jeśli ktoś by chciał jeszcze wysłać maila, to poniżej wklejam pewną propozycję do modyfikacji / użycia we własnym zakresie:Sz.P. Dyrektor Beata Bezubik

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w BiałymstokuSzanowna Pani Dyrektor,

w ramach postępowania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy dla jej odcinka przez miasto Sulejówek oraz dzielnicę Warszawa Wesoła, jako mieszkaniec Sulejówka chciałbym wyrazić swój sprzeciw dla realizacji wnioskowanego przez GDDKiA wariantu W3 (tzw. wariant "zielony").

Wariant W3 przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Sulejówek oraz Wesołą jest w mojej ocenie bardzo szkodliwy i jednoznacznie negatywnie będzie wpływał zarówno na środowisko naturalne naszych miejscowości, jak i na zdrowie i życie mieszkańców tych terenów. Jako mieszkaniec Sulejówka jestem zaopatrywany w wodę miejską pochodzącą z ujęć zlokalizowanych na działkach, przez które przechodzi WOW w projektowanych wariancie W3. Taki przebieg drogi o dużym planowanym natężeniu ruchu rodzi w mojej ocenie powstanie znaczącego ryzyka skażenia istniejących ujęć wody pitnej, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. GDDKiA nie jest w stanie zagwarantować, że na tym odcinku drogi nie zdarzy się nigdy wypadek mogący spowodować wyciek do gleby produktów ropopochodnych lub materiałów niebezpiecznych itp. Zlokalizowanie drogi tej klasy w bezpośredniej bliskości ujęć wody miejskiego systemu wodociągowego uznaję jako bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

Ponadto, wariant W3 ograniczy możliwość rozbudowy ujęć wody miejskiej Sulejówka w przyszłości poprzez zajęcie pod budowę WOW terenów stanowiących aktualną rezerwę na ten cel. Już obecnie w sezonie letnim zdarzają się problemy z zaopatrzeniem południowej części miasta, która na razie jest stosunkowo mało zaludniona, ale stanowi największą rezerwę pod budownictwo mieszkaniowe. Mieszkańców w rejonie Szkopówki, Ratajewa i Żurawki stale przybywa, przez co lokalny samorząd już od wielu lat pilnował tej rezerwy terenu pod kątem spełnienia potrzeb mieszkańców w zaopatrzenie w dobrej jakości wodę, co wariant W3 WOW w tym momencie całkowicie przekreśla. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na szczególną rangę problemu - w lipcu 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę stwierdzającą, że „prawo do bezpiecznej, czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych jest prawem niezbędnym, by móc w pełni korzystać z życia i praw człowieka” (A/RES/64/292, 28 lipca 2010). Niedługo potem, we wrześniu 2010 roku, Rada Praw Człowieka ONZ potwierdziła, że prawo to jest wiążące dla państw członkowskich, których zadaniem jest jego poszanowanie, ochrona i wypełnianie (A/HRC/15/L.14, 24 września 2010). Rozumiem, że zadaniem GDDKiA jest przede wszystkim budowanie systemu dróg w Polsce, ale nie może się to odbywać tak wielkim kosztem środowiskowym i społecznym; prawem mieszkańców jest zaś wnioskować do RDOŚ o ochronę zasobów naturalnych.

Obawiam się również, że ogromnym problemem może stać się także hałas generowany przez ruch samochodów na WOW. Obecnie mieszkając w odległości ok. 600 metrów od drogi krajowej nr 2 hałas generowany przez ruch pojazdów na Trakcie Brzeskim dociera do mojej nieruchomości zarówno w dzień, jak i w nocy, a jest to ruch znacznie mniejszy od prognozowanego na Wschodniej Obwodnicy Warszawy.

Z tego powodu wnioskuję o to, aby na całym odcinku przebiegającym od węzła Zakręt aż do granicy z Wesołą, WOW została wyposażona w ekrany dźwiękochłonne o wysokości min. 5 metrów wraz z nasadzeniami zieleni.

W przypadku gdyby RDOŚ w Białymstoku oraz GDDKiA podtrzymywały plany realizacji Wschodniej Obwodnicy Warszawy w tzw. wariancie zielonym W3, uważam za absolutnie konieczne zapewnienie technicznych środków ochrony terenów Szkopówki pod kątem ewentualnego skażenia gleby. Chodzi mi przede wszystkim o taką zmianę projektu przebiegu WOW, aby granica inwestycji przechodziła w odległości min. 250 metrów od istniejących obecnie ujęć wody. Ponadto, uważam za konieczne wymuszenie na inwestorze zaprojektowanie i wykonanie systemu odprowadzania wód opadowych z jezdni poprzez separatory, co miałoby zapobiec odprowadzaniu wody bezpośrednio do gruntu.

Dodatkowo, uważam za konieczne wyposażenie przez GDDKiA jednostek straży pożarnej OSP Stara Miłosna, OSP Sulejówek oraz OSP Wesoła (znajdujących się najbliżej) w specjalistyczny sprzęt do ratownictwa chemicznego na okoliczność poważnych wypadków drogowych mogących prowadzić do skażenia terenu i wód gruntowych.

Ponadto, uważam za konieczne narzucenie na GDDKiA, jako właściciela i przyszłego zarządcę Wschodniej Obwodnicy Warszawy, obowiązku regularnego, raz na kwartał, badania jakości wody w ujęciach na Szkopówce oraz przekazywanie ich władzom miasta Sulejówek oraz właściwym jednostkom Sanepid oraz RDOŚ. Badania parametrów jakościowych wody winny być zlecane niezależnym, certyfikowanym jednostkom badawczym, co pozwoli na bieżące monitorowanie wpływu WOW na jakość wody pochodzącej ze źródeł narażonych przez przedmiotową inwestycję.

Będę wdzięczny za uwzględnienie mojego głosu w prowadzonym postępowaniu.
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
mcluki
mcluki 

Posty: 189
Podziękowano: 15 raz(y)
Skąd: Sulejówek
Wysłany: 2018-04-13, 14:40   

Wysłany @ zmodyfikowany + pisma złożone w Wesołej w Biblotece i w UM Sulejówek.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja mobilna Portalu

© Portal Miasta Sulejówek | 2006 -> 2015
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 15