Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...
Autor Wiadomość
axtomek 

Podziękowano: 240 raz(y)
  Wysłany: 2008-05-18, 11:50   Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie...

Na łamach forum Portalu MS zadeklarowałem udział w inicjatywie społecznej mającej na celu wywarcie wpływu na władze miejskie i uruchomienie komunikacji autobusowej na terenie Sulejówka. Posiadam pewne możliwości merytoryczne, organizacyjne i informacyjne, żeby taką akcję zorganizować, ale potrzebuję duuużo osób zainteresowanych taką inicjatywą, do pomocy. Inicjatywa ma na celu napisanie listu otwartego, zebraniu jak największej liczby podpisów za uruchomieniem komunikacji autobusowej, odczytanie tego listu na sesji przez któregoś z sygnatariuszy i złożenie na ręce przedstawicieli władz miejskich. Ja mogę pomóc organizacyjnie, merytorycznie, mogę pokusić się o zebranie wokół inicjatywy niektórych radnych i spróbować zapewnić odpowiedni rozgłos medialny w środkach masowego przekazu (i tu mam na myśli nie tylko Portal MS, ale także Lokalną, Nowy Dzwon i in.). Tu jest link do tematu, na którym się pojawiła dyskusja na ten temat http://www.sulejowek.net/...hp?p=1287#1287. Czekam na chętnych. można się zgłaszać tutaj, w wątku na PMS, na email tgrabowski [at] sulejowek [dot] net (zamiast [at] wstawiamy rzecz jasna @, zamiast [dot] ., usuwamy z adresu spacje).

Czekam na zainteresowanych uruchomieniem komunikacji autobusowej w Sulejówku.

P.S. Co klika dni powinienem być obecny na jednym i drugim forum.
 Autorowi postu podziękowano 1 raz(y)
Ostatnio zmieniony przez axtomek 2017-02-24, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta

Więcej szczegółów
- Dziękuję... (1):
ivek
XYZ 

Podziękowano: 27 raz(y)
Wysłany: 2008-05-18, 13:26   

dlaczego do tej pory żaden prywaciarz nie wszedł w taką lukę przewozową ?

adremja 

Podziękowano: 2 raz(y)
Wysłany: 2008-05-18, 14:35   

Przecież są prywatne linie i one jeżdżą, ale:
1)są źle oznakowane
2)nie działa w nich karta miejska
UM ślamazarnie działa w sprawie autobusu do Okuniewa przez Sulejówek, jednak on jeden nie rozwiąże problemu. W niewiele większych Grodzisku Mazowieckim działa 10 linii obsługiwanych przez PKS Grodzisk Mazowiecki (obsługuje on dla ZTM między innymi linię 173 zahaczającą o Sulejówek), jednak moim zdaniem w przypadku Sulejówka nie ma sensu tworzyć własnej komunikacji tylko trzeba dogadać się z ZTM. Tym bardziej, że prezes Ruta pochodzi z Sulejówka, o ile mi dobrze wiadomo :)

morela 

Wysłany: 2008-05-19, 05:06   

belfer napisał/a:
która dowoziłaby ludzi z dalszych rejonów Miłosny, Okuniewa, Budzisk, obu Długich i nawet Halinowa pod stację SKM
belfer, wychodzi mi na to że tą sprawą bardziej powinna być zainteresowana ludność i władze Halinowa. Czy tak jest?

KRUK

Wysłany: 2008-05-19, 11:24   

morela napisał/a:
tą sprawą bardziej powinna być zainteresowana ludność i władze Halinowa. Czy tak jest?
Na forum Halinowa nie znalazłem takiego wątku. www.halinow.org
"Pytań do Burmistrza" zamieszczanych na stronie internetowej Halinowa nie sprawdzałem zbyt szczegółowo ze względu na tragicznie działającą wyszukiwarkę. Mogę jednak zapewnić, że do piątej strony nic o połączeniu komunikacyjnym z PKP Miłosna nie było.

Roztropek 

Podziękowano: 10 raz(y)
Wysłany: 2008-05-19, 12:25   

morela napisał/a:
Czy tak jest?

W styczniu 2007 r. Rada Miejska w Halinowie podjęła uchwałę (IV/31/07) w której upoważniła Panią Burmistrz do prowadzenia z Gminą Sulejówek rozmów na temat:
Cytat:
a) rozbudowy oczyszczalni ścieków w zakresie II –giego etapu i podłączeniu kanalizacji z gminy Halinów po dokonaniu rozbudowy,
b) renowacji rowu halinowskiego,
c) budowy wspólnego połączenia drogowego np. wzdłuż torów PKP,
d) ustalenia trasy autobusu ZTM do Okuniewa i dofinansowania nowej linii.

O ile w sprawie "rozbudowy oczyszczalni ścieków" oraz "budowy wspólnego połączenia drogowego" znalazłem kolejne uchwały RM Halinów z lutego, 2008 roku, świadczące że coś się dzieje, o tyle o planowanej współpracy dot. ustalenia trasy autobusu nic jeszcze chyba nie uchwalono.

adremja 

Wysłany: 2008-05-19, 13:08   

morela napisał/a:
belfer napisał/a:
która dowoziłaby ludzi z dalszych rejonów Miłosny, Okuniewa, Budzisk, obu Długich i nawet Halinowa pod stację SKM
belfer, wychodzi mi na to że tą sprawą bardziej powinna być zainteresowana ludność i władze Halinowa. Czy tak jest?

Moim zdaniem Sulejówek też powinien być zainteresowany autobusami. Obecnie np fatalny jest dojazd do Centrum Zdrowia Dziecka czy Wesolandi. Sama SKM nie wystarczy ...
Przydałby się także autobus nocy, bo do najbliższego N71 jest daleko.
Tymbardziej, że Sulejówek na dofinansowanie transportu publicznego przeznacza około 1% swojego budżetu co jest moim zdaniem mało metropoliotwórze(taki mój neologizm) ...

nomada

Podziękowano: 25 raz(y)
Wysłany: 2008-05-19, 19:07   

może taka (?) - http://www.sulejowek.pl/m...mo_11_09_06.pdf

BRUM

Podziękowano: 23 raz(y)
Wysłany: 2008-05-20, 09:21   

nomada napisał/a:
może taka (?)

/Sulejówek/ - Aleja Marszałka Piłsudskiego, Paderewskiego, Grabskiego, Dworcowa, Kombatantów, Krasińskiego, Głowackiego, 3 Maja, Staszica, Bema, Armii Krajowej, Łukasińskiego, Szosowa /Okuniew/.

Dlaczego ten autobus tak kluczy? Nie szkoda czasu i pieniędzy? Jeśli będzie jeździł co 65 minut w szczycie (poza szczytem - co 120 minut) to i tak funkcja komunikacji lokalnej nie będzie spełniona.

W piśmie jest także mowa o przystanku na rogu Mariańskiej z Piłsudskiego - no to ja już zupełnie nie wiem jaka byłaby ta trasa.

F16 

Podziękowano: 9 raz(y)
Wysłany: 2008-05-21, 11:59   

nomada napisał/a:
może taka (?)

Z Odpowiedzi Burmistrza:

rok 2004 -
"... Rozmowy z MZA zmierzają w kierunku jak najdalszego zasięgu linii. Wymogi techniczne stawiane przez MZA są kosztowne i trudne do wykonania. W każdym rozwiązaniu mieszkańcom ul. Okuniewskiej będzie bliżej do autobusu MZA niż w chwili obecnej. ..."
"... pytanie zadane przez Pana jest kolejnym pytaniem o poprawę komunikacji. Widać jak znaczącym problemem jest ta sprawa dla mieszkańców. Będę dokonywał wszelkich starań, aby to poprawić. ..."
"...W argumentacji ZTM przebieg linii przez przejazdy kolejowe wpływa niekorzystnie na rozkład jazdy. W związku z tym zabiegam o przedłużenie linii autobusowej przynajmniej do okolic przejazdu kolejowego w Sulejówku Miłośnie. Trwa wymiana korespondencji i wymiana stanowisk. Jestem dobrej myśli, że wkrótce komunikacja znacznie się poprawi. ..."
rok 2005 -
"... Po wykonaniu ul. 11 Listopada będziemy mogli zaproponować tę ulicę jako trasę autobusu do Miłosnej. ..."
"... Moje działanie w tej sprawie będzie koncentrowało się na udostępnieniu możliwości korzystania z linii ZTM dla jak największej liczby mieszkańców odległych dzielnic miasta. ..."
rok 2006 -
"... otrzymaliśmy założenia kilku wariantów przebiegu trasy i koszty ich działania. Musimy wybrać taką propozycję trasy, która swoim zasięgiem obejmie jak największą część miasta. Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie. ..."
"... Jeżeli Rada Miasta przeznaczy środki finansowe na uruchomienie linii autobusowej ZTM, to techniczne uruchomienie możliwe będzie w ciągu dwóch tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że opłata na liniach 7XX wynosi 4,80 zł. ..."
rok 2007 -
"... plan koncepcyjny przebiegu trasy oraz podziału kosztów pomiędzy gminą Sulejówek a gminą Halinów jest uzgodniony. W przypadku umieszczenia tego zadania w budżecie i uruchomieniu środków finansowych przez Radę Miasta jesteśmy gotowi do wykonania tego zadania. Środki finansowe przeznaczone na ten cel muszą uwzględniać koszty przebudowy łuków dróg i budowy przystanków. ..."
"... Uruchomienie wewnętrznej komunikacji przez Urząd Miasta dla potrzeb mieszkańców naszego miasta wymaga zakupu autobusów oraz zatrudnienia kierowców, na co aktualnie nas nie stać. Uważam, że w naszym mieście jest miejsce dla transportu mikrobusowego, prowadzonego przez prywatnych właścicieli mikrobusów. "
"... w tej sprawie będę wnioskował do Rady Miasta o przeznaczenie funduszy w przyszłorocznym budżecie na uruchomienie wewnętrznej komunikacji. Zadaniem wewnętrznej komunikacji byłoby dowiezienie mieszkańców z najdalszych rejonów miasta do placówek oświatowych, przychodni lekarskich, kościołów i stacji kolejowych. ..."
rok 2008 -
"... ZTM Warszawa jest zainteresowane uruchomieniem tej linii, jednak żąda dofinansowania w kwocie ok. 500 tys. zł rocznie od Miasta Sulejówek plus kilkaset tysięcy zł od Halinowa. Do tego dochodzi konieczna modernizacja skrzyżowań, których dostosowanie to koszt ok. 200 tys. zł. Obecnie przy sporych wydatkach związanych z kursowaniem SKM brak jest środków na uruchomienie linii autobusowej do Miłosnej. ..."

darek 

Podziękowano: 10 raz(y)
Wysłany: 2008-05-21, 14:18   

F16 napisał/a:
ok. 500 tys. zł rocznie od Miasta Sulejówek plus kilkaset tysięcy zł od Halinowa

Tak dla ciekawości sprawdziłem w necie pierwszą z brzegu ofertę firmy transportowej:

Mercedes Sprinter 22 miejsca, w pełni wyposażony: klimatyzacja, rozkładane siedzenia, dvd odtwarzacz, 2 płaskie monitory, pasy bezpieczeństwa na wszystkich fotelach, dodatkowy plecak na bagaże.

Ryczałt dniowy: od 700.00 PLN
Stawka za 1/km: od 2.00 PLN

http://turystyczne.com/szczegoly.php?id=229

Przy ryczałcie dniowym = 700zł, ryczałt roczny wynosił by 255 550zł

Z kasy samego Sulejówka zostało by 244 450zł, co przy stawce 2zł/km daje 122 225km rocznie. Daje to dziennie przebieg rzędu 335 km.
Spróbujcie nabić tyle kilometrów w ciągu jednego dnia w Sulejówku. :-?

pietrek 

Podziękowano: 18 raz(y)
Wysłany: 2008-05-21, 17:53   

Ja zrobiłem inne wyliczenie.

Zakładając że mieszkańców mamy ok.18 000 można łatwo wyliczyć ile każdy z nas (czy duży, czy mały) musiałby zapałacić w formie podatku by raz na godzinę obejżeć autobus ZTM.

500 000 : 18 000 = 27,77

Mam rodzinę czteroosobową - powinienem dopłacić ponad 111 zł :(-):

axtomek 

Podziękowano: 240 raz(y)
Wysłany: 2008-05-21, 22:13   

F16 napisał/a:
ZTM Warszawa jest zainteresowane uruchomieniem tej linii, jednak żąda dofinansowania w kwocie ok. 500 tys. zł rocznie od Miasta Sulejówek plus kilkaset tysięcy zł od Halinowa. Do tego dochodzi konieczna modernizacja skrzyżowań, których dostosowanie to koszt ok. 200 tys. zł.

Właśnie dlatego m.in. poruszyłem tu inny istotny problem. Uruchomienia komunikacji wewnętrznej. To nie znaczy kursującej tylko z bazaru do apteki i z powrotem ;-) a po prostu w sposób niezależny od ZTM Warszawa. Linia taka mogła by kursować np. z Miłosny Płn., przez PKP Miłosna, PKP Sulejówek, Al. Piłsudskiego do Starej Miłosny. Daje to dojazd do SKM, do autobusu do Starej Miłosny, do przychodni (prawie wszystkich), do szkół (wielu) itd. - na moje oko frekwencja by dopisała.

Bardziej chodziło mi o pobudzenie dyskusji na ten temat, niż na temat dotychczasowych osiągów Sulejówka w tej dziedzinie ;-) Bo tych, jak nam wszystkim wiadomo nie ma. Padło jednak inne ciekawe zapytanie powyżej

XYZ napisał/a:
dlaczego do tej pory żaden prywaciarz nie wszedł w taką lukę przewozową ?

I odpowiedź

adremja napisał/a:
Przecież są prywatne linie i one jeżdżą, ale:
1)są źle oznakowane
2)nie działa w nich karta miejska

Prywatne linie oferują regularne kursy i nieprawdą jest, że są źle oznakowane. Jednakże brak jakichkolwiek ulg (handlowych), czy biletów okresowych, które de facto odciążyły by portfele potencjalnych klientów i zapewniły zainteresowanie, a do tego wysokie ceny biletów zniechęcają.

adremja 

Wysłany: 2008-05-21, 23:32   

Czasami widzę przez okno jak zatrzymują się autobusy PKS Mińsk Mazowiecki, ale na przystanku rozkładu, cennika itp się nie uświadczy. Jeździ też pasmo i jeszcze chyba jakieś stare "burakowozy". Jednak żadne z nich rozkładów na przystankach nie mają. Wielką zalętą ZTM jest karta miejska, przejrzystość i nowoczesne autobusy(w większości).
Jeżeli mamy mówić o jakiejś lini miasta Sulejówek to pewnie można by to zorganizować na zasadzie przetargów które robi ZTM. Podpisuje się tam 8, czy 10 letni kontakti firma która wygra za daną stawkę za kilometr wozi ludzi nowozakupionymi autobusami(bierze ona wtedy kredyt a gwarancją jest umowa z miastem).
Ja jednak mimo wszystko będę zwolennikiem wspólnego systemu dla Warszawy i okolic. I nie przesadzajmy, budżet Sulejówka na 2008 rok wynosi 56mln zł, a obecnie miasto na transport publiczny wydaje jakieś 500 000 rocznie, to dużo nie jest ...

oski 

Podziękowano: 21 raz(y)
Wysłany: 2008-05-21, 23:59   

Ostatnich kilka postów utwierdza mnie w przekonaniu że lepszym i chyba tańszym rozwiązaniem byłoby uruchomienie komunikacji lokalnej. ZTM ewidentnie stawia warunki zaporowe i nie dziwię się że władze miasta nie decydują się na uruchomienie linii podmiejskiej.
Gdybym mógł wybierać to zdecydowanie jestem za wprowadzeniem mikrobusów miejskich. Aby uniknąć opóźnień spowodowanych często zamkniętymi przejazdami optowałbym za uruchomieniem dwóch linii. Jednej - północnej - obsługującej mieszkańców Ratajewa i Żurawek i drugiej - południowej - która w porozumieniu z Halinowem obsłużyła by Miłosną, Długą Szlachecką i Okuniew. Punktami zbieżnymi obu linii mogły by być przystanki przy obu przejściach podziemnych.

Odpowiedz do tematu