Portal Miasta Sulejówek
PORTALPomocSzukajAlbumRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Warszawa skapitulowała w Sulejówku
Autor Wiadomość
iglak

Podziękowano: 8 raz(y)
Wysłany: 2008-11-25, 22:59   

Wysilcie pamięć. Gdzie stał lub stoi ten dom z fotki dodanej w załączniku? Zaznaczam, że to ważny budynek w historii miasta.
Podziękuj autorowi tego posta

KRUK

Wysłany: 2008-11-26, 12:41   

iglak napisał/a:
Gdzie stał lub stoi ten dom
Pytanie jest dziecinnie proste. :smok

Zdjęcie przedstawia parking przed sztabem Pierwszego Korpusu Armijnego gen. por. Waltera Petzela. (trzecia dekada września 1939)

A gdzie to było??? :)

Możesz sobie sam na to pytanie odpowiedzieć. Wystarczy zapoznać się ze skróconym życiorysem patrona tej ulicy, a potem z pewnością trafisz po tej nitce do kłębka. ;tick

Dana 

Pomogła: 1 raz
Podziękowano: 58 raz(y)
Wysłany: 2008-11-26, 15:54   

KRUK napisał/a:
trzecia dekada września 1939
Aż dziwne, że tak ostre zdjęcie ma prawie 70 lat.

BRUM

Podziękowano: 23 raz(y)
Wysłany: 2008-11-26, 19:39   

solidna, niemiecka robota ....

tomekD 

Podziękowano: 24 raz(y)
Wysłany: 2008-11-26, 20:03   

heh,dziwnie się czuje patrząc na to zdjęcie,chodziłem tu do szkoły.Może ma ktoś więcej zdjęć Sulejówka z przed wojny lub z czasów wojny?

iglak

Podziękowano: 8 raz(y)
Wysłany: 2008-11-27, 14:08   

KRUK napisał/a:
Pytanie jest dziecinnie proste.
Teraz już tak - budynek przedszkola w Sulejówku. :ok:
tomekD napisał/a:
Może ma ktoś więcej zdjęć Sulejówka z przed wojny lub z czasów wojny?
No właściwie to mam. Znalazłem w niecie kilka unikalnych zdjęć odnośnie podpisania w Sulejówku paktu o kapitulacji Warszawy.

Sandra 

Podziękowano: 15 raz(y)
Wysłany: 2008-11-27, 20:03   

Zdjęcie numer 7. Dlaczego polski generał jeździł samochodem w ostrogach?

strasznik 

Podziękowano: 2 raz(y)
Wysłany: 2008-11-27, 23:10   

Sandra napisał/a:
generał jeździł samochodem w ostrogach
Sandra, samochody nie mają ostróg. ;tick
To był oczywiście żart, ale tak na poważnie to może gen.Kutrzeba miał słabość do kawaleryjskich gadżetów, bo z tego co wiem to raczej był sztabowcem a nie ułanem.

iglak, zdjęcia - pierwsza klasa :ok:

Dana 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2008-11-28, 08:46   

Niemiecki żołnierz ze zdjęcia nr 1 (ten, który salutuje polskiej delegacji) też ma ostrogi przy butach. :idea:

A tak na marginesie - za niemieckim mundurem, to chyba panny chodziły sznurem. Nasz generał, przy niemieckich oficerach wygląda jak ubogi krewny. :(

Alicja 

Wysłany: 2008-11-28, 11:00   

Dana napisał/a:
Nasz generał, przy niemieckich oficerach wygląda jak ubogi krewny.
to przez tę czapkę :|(

Roztropek 

Podziękowano: 10 raz(y)
Wysłany: 2008-11-28, 12:35   

Takie zdjęcia to wspaniała pamiątka i to nie tylko wojenna. Np. zdjęcia numer 2, 3 i 4 pokazują nam umeblowanie sal lekcyjnych w 1939 roku. :ok:

fotek77

Podziękowano: 1 raz(y)
Wysłany: 2008-11-28, 22:02   

Sandra napisał/a:
Zdjęcie numer 7. Dlaczego polski generał jeździł samochodem w ostrogach?
Może konie czekały gdzieś na linii frontu? Zauważcie, że Kutrzeba nie przyjechał polskim samochodem. Kierowcą jest niemiecki zołnierz w furażerce (7.jpg, 8.jpg)

KRUK

Wysłany: 2008-12-04, 10:47   

Zdjęcie 2 i zdjęcie 3 - ten pułkownik WP, który siedzi obok generała Kutrzeby to prawdopodobnie płk. Aleksander Radwan-Pragłowski - od 7 września 1939 r. był szefem sztabu Armii „Warszawa”, która powstała z oddziałów broniących Warszawę i jednostek Armii „Łódź”, które dotarły do Warszawy. Funkcję tę pełnił do 27 września 1939 roku, czyli do momentu złożenia podpisu w Sulejówku. Po kapitulacji Wa-wy, podobnie jak Kutrzeba i tysiące innych oficerów WP, trafił do niewoli niemieckiej.

RAPTOR 

Podziękowano: 48 raz(y)
Wysłany: 2008-12-07, 18:30   

Tak mi się spodobało zdjęcie numer 6, że aż...

adams

Wysłany: 2009-03-05, 12:46   Z pamiętnika Tadeusza Kutrzeby

"Dnia 27 września wyjechaliśmy z dowództwem tak wcześnie, żeby zwykle najbardziej ostrzeliwany odcinek przez trzeci most na Wiśle przebyć przed rozpoczęciem ognia. Skierowaliśmy się drogą na Radzymin. Placówki niemieckie były już powiadomione o naszym przyjeździe. Oczekiwano nas programowo i po - raczej tylko formalnym - zawiązaniu oczu ruszyliśmy przez Marki do Sulejówka.
...
Około godz. 10 zajechaliśmy do sztabu korpusu w Sulejówku, mieszczącego się w szkole. Przed budynkiem oczekiwał nas sztab i dowódca. Krótkie przywitanie bez podawania ręki i wprowadzono nas do jednej z sal, gdzie miało się odbyć pierwsze posiedzenie.

W kilku rzędach ustawiono stoły, na przodzie dla dowódcy niemieckiego z dwoma oficerami, naprzeciw dla delegacji polskiej, a za nami dla sztabu. Na ścianie pokoju ładny kilim polski, na nim duży portret Piłsudskiego, a po bokach dwie łuski z pocisków. Dużo mówiąca dekoracja: zarówno co do charakteru zajmowanego stanowiska, jak też odnośnie interpretacji układu z roku 1934.

Posiedzenie trwało niedługo. Dotyczyło ono stwierdzenia z naszej strony, że przyjmujemy kapitulację bezwarunkową, a w zamian żądamy natychmiastowego zawieszenia broni.

Strona niemiecka przyjmuje to do wiadomości zaznaczając ze swej strony, że kapitulacja odbędzie się na warunkach określonych w ostatniej ulotce lotniczej. Uzyskujemy jeszcze termin rozpoczęcia zawieszenia broni na godz. 14.00 i wysyłamy natychmiast kpt. Wojciechowskiego z powrotem do Warszawy dla wydania odnośnych zarządzeń.

Następuje przerwa dla ułożenia aktu pisemnego.

Po przerwie wkracza na sale gen. Petzel i powoli odczytuje, że strona polska przyjmuje "bedingunglose Ubergabe ': Przecież nie było to nic nowego, o tym się mówiło, z tym się jechało, na to wyrażano zgodę, a jednak - gdy teraz pruski oficer odczytuje tę formulę, zrywa się w duszy skryty, a tłumiony ból - dlaczego tak się stało!?

Trzeba silnie zęby zacisnąć, myśl przykuć do jakiego faktu, zmartwieć duchowo, aby strawić ten wybuch łez; to najcięższa chwila w moim 33-letnim życiu oficerskim. Dławi mnie ból i cisną się łzy, gdy sięgam po pióro, aby położyć swój upełnomocniony podpis pod kapitulacją Warszawy, symbolu resztek Wojska Polskiego na ziemi polskiej.

Dlaczego zostałem tak ciężko ukarany?

Mój towarzysz niedoli, płk. Pragłowski nie wytrzymuje: nerwy go opuszczają, łzy wybuchają i wychodzi z sali. Pozostaje sam z dziesiątkami na mnie skierowanych obiektywów fotograficznych.

Po złożeniu podpisu przystępuje do mnie generał niemiecki Petzel i podając mi reke, powiada: "Das Kriegsgluck war uns mehr hold. Wir waren Gegner, aber wir sind doch keine personlichen Feinde!" (Szczęście wojenne nam bardziej sprzyjało. Byliśmy przeciwnikami, ale nie jesteśmy przecież osobistymi wrogami.)

Przyjąłem rękę żołnierza, nie polityka, a sprawnego wykonawcy zarządzeń przełożonych. ..."

Odpowiedz do tematu